0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Přihlášení
Registrace
Levý banner
Pravý banner

Zavolejte nám, jsme tu pro Vás

515 555 111 (Po-Pá, 7-18:00 hod.)
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Co lze vyčíst na krabičce žárovky?

O světelných zdrojích

Michaela

Papírový obal neslouží jen k ochraně žárovky, ale je na něm uvedeno i množství důležitých informací. V prvé řadě počet lumenů, které značí, jak silné světlo bude žárovka vyzařovat.

Doba klasických žárovek, se neodvratně chýlí ke konci, a ke slovu tak přicházejí halogenové, úsporné a především LED žárovky. Ty jsou stejně jako staré edisonky prodávány v papírových obalech, na nichž však díky různým nařízením z Evropské unie v posledních letech přibylo několik důležitých údajů. Které to jsou, se dočtete na následujících řádcích.    

Svítivost i typ závitu

Ještě než se dáme do popisu jednotlivých údajů a symbolů na krabičce světelného zdroje, ve stručnosti shrneme, proč je vlastně užitečné obal žárovky studovat. V prvé řadě kvůli tomu, abyste věděli, jak je daná žárovka výkonná neboli jak intenzivní světlo bude vyzařovat. S tím souvisí, že se na obalu dočtete, jak je žárovka energeticky náročná. Stejně tak vám obal prozradí typ závitu nebo patice, takže zjistíte, jestli bude vámi vybraná žárovka do určitého svítidla vůbec pasovat. Z krabičky se rovněž dočtete rozměr žárovky, její životnost a barvu světla. A tím výčet informací zdaleka nekončí. Je tedy zřejmé, že znalost jednotlivých informací vám pomůže předejít mnohým potížím.       


 

Popis jednotlivých symbolů

Popis jednotlivých údajů vám ukážeme na LED žárovce o příkonu 9 W, která je osazena 20x LED SMD typu 3016. Pro větší přehlednost jsme krabičku rozdělili do čtyř  částí/stran:

První strana

V první části je napsané jméno světelného zdroje v několika jazycích. Dále je ukázán rozměr žárovky, v tomto případě je výška žárovky 120 mm a šířka 60 mm. Doplněn je i symbol přeškrtnuté popelnice, který značí, že se tato LED žárovka nesmí vyhodit do běžného směsného opadu. Více se o likvidaci určitých světelných zdrojů můžete dočíst zde

Druhá strana

V části označené číslem 2 je fotografie dané žárovky, opět její název a podrobnější popis typu, v tomto případě jde o typ 20 LED SMD. Především však na této straně obalu zjistíte světelný tok, který určuje, kolik světla celkem vyzáří světelný zdroj do všech směrů, jednodušeji vyjádřeno: jak silně žárovka svítí. Světelný tok se uvádí v lumenech (lm) a v tomto případě má  žárovka 850 lm. Protože po dlouhá desetiletí byli lidé zvyklí nakupovat klasické žárovky, u nichž byla výkonnost určována v počtech wattů, je i na obalech moderních zdrojů wattáž uváděna. Tato LED žárovka má příkon 9 W, přitom ale intenzitou světla nahradí 60W klasickou žárovku. To znamená, že úspora energie je víc než 80 %. Pokud se chcete dozvědět více informací, jak nahradit klasickou žárovku úspornějšími zdroji, klikněte zde

Třetí strana

Ve třetí části je opět uveden název zdroje, dále výrobce a především barva světla. Ta může být buď teple bílá, chladně bílá, nebo denní bílá. Více se o výběru správné barvy světla pro konkrétní pokoje a činnosti můžete dočíst zde.  

Čtvrtá strana

Nejvíce informací o této LED žárovce nejdete ve čtvrté části. Když to vezmeme přehledně odshora, tak v tabulce najdete do jakého může být žárovka připojena napětí, o jaké frekvenci a proudu. Dále je uvedena wattáž, vyzařovací úhel (v tomto případě 120°) a ještě jednou typ zdroje.
 
V druhé levé tabulce pak zjistíte počet kelvinů (K), které určují barvu světla. Ta, jak už bylo zmíněno výše, může být trojího druhu: teple bílá je zhruba do 3 200 K, chladně bílá do 5 000 K a nad tuto hranici se pak jedná o denní bílou barvu. Pod údajem o barvě světla je uveden znovu počet lumenů a dalším údajem je index podání barev. Ten se značí zkratkou Ra a jeho hodnota může být od 0 do 100. Pokud je Ra 100, znamená to, že při daném světle lze zcela rozlišit všechny barvy. Logicky čím je číslo nižší, tím bude docházet k většímu zkreslení barev. U této LED žárovky je Ra rovno nebo větší něž 80. Podle normy nesmí být ve vnitřních prostorách, kde lidé dlouhodobě pobývají, Ra nižší než 80. Více se o indexu podání barev můžete dočíst zde.
Dále je v tabulce u symbolu on/off uveden počet spínacích cyklů a životnost. U této žárovky je počet spínacích cyklů 30 000 a doba životnosti 30 000 svítících hodin.
 


Povinný energetický štítek

V současné době je už povinné na každém obalu žárovky uvádět energetický štítek. Jednoduše tak zjistíte, jak je který světelný zdroj energeticky náročný. A co je všechno na energetickém štítku napsáno? To jednoduše zjistíte, když kliknete zde

Vedle energetického štítku je dále uvedeno ještě několik symbolů. Ten první značí, jaký má žárovka závit, v tomto konkrétním případě jde o klasický závit E 27. Na přehled jednotlivých závitů a patic se můžete podívat zde.
Další symbol udává, jestli lze světelný zdroj stmívat (u této žárovky je symbol přeškrtnutý, takže je nestmívatelná) a znak níže uvádí, jestli se zdroj rozsvěcuje postupně, nebo okamžitě jako klasická žárovka. V případě této LED žárovky se 60 % světla rozsvítí za méně než 1 sekundu.  

Předposlední symbol zaznačený písmeny CE znamená, že výrobek vyhovuje směrnicím Evropské unie. Doporučujeme produkty bez tohoto označení nekupovat, protože se nemusí jednat o bezpečné výrobky. Také poslední symbol s písmeny RoHS je spojen s Evropskou unií. RoHS je totiž zkratka pro směrnici Restriction of the use of certain Hazardous Substances in electrical and electronic equipment, která omezuje používání nebezpečných látek. 

Autor článku:

Michaela
Michaela Vedoucí zákaznického oddělení

Michaela je vedoucí zákaznického oddělení a našla si zálibu v inteligentním osvětlení a světelných zdrojích. Sdílí s vámi své nadšení prostřednictvím článků zaměřujících se například na výhody a fungování inteligentního osvětlení. Ale také radí, jak vybrat správný světelný zdroj a proč je výhodné myslet na LED technologii.

Podobné články

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje
Jakou vybrat LED žárovku? O světelných zdrojích

Akce a novinky přednostně na váš e-mail

Vše okolo svítidel, tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Odhlásit odběr