Jak číst energetický štítek? | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

515 555 111 , Po-Pá do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Jak číst energetický štítek?

Datum: 21.2.2014

Na základě směrnice Evropské unie musí být na obale každého světelného zdroje uveden energetický štítek.

Potřebujete koupit světelný zdroj, který bude pasovat do vašeho svítidla, ale také bude energeticky úsporný? Pak je potřeba, abyste se podívali na obal zdroje. Na něm musí být na základě směrnice Evropské unie vždy uveden energetický štítek. Ten, jak už z názvu vyplývá, určuje energetickou náročnost a můžete díky němu jednoduše a rychle porovnat jednotlivé druhy světelných zdrojů. Na štítku je zobrazeno celkem 7 energetických tříd,  z nichž každá se odlišuje barvou.

Barva udává energetickou náročnost

  • Nejvíce úsporná je energetická třída A++, ale v současnosti se žádné takto úsporné světelné zdroje neprodávají. Pokud tedy nyní chcete při svícení co nejvíce ušetřit, pořiďte si zdroje, které podle energetického štítku spadají do energetické třídy A+. Jde o nejúčinnější LED žárovky, nejúčinnější kompaktní a lineární zářivky a nejúčinnější vysokotlaké výbojky.
  • Do energetické třídy A, která je označena světle zelenou, patří průměrné LED žárovky, průměrné kompaktní zářivky, méně účinné lineární zářivky a vysokotlaké výbojky.
  • Do žluté energetické třídy B jsou zařazeny méně účinné LED žárovky, kompaktní zářivky a nejúčinnější halogenové žárovky na malé napětí.
  • Světle oranžovou barvou je označena energetická třída C, do které jsou nejčastěji zařazeny méně účinné halogenové žárovky na malé napětí.
  • Do energetické třídy D, označené sytě oranžovou barvou, spadají nejúčinnější halogenové žárovky na síťové napětí a nejúčinnější obyčejné žárovky.
  • Nejméně úsporné jsou úplně obyčejné žárovky, na jejichž obalu najdete energetickou třídu E, která je zaznačena červenou barvou.
Kromě jednotlivých energetických tříd je na štítku ještě uvedena spotřeba v kWh za 1 000 hodin, což je průměrné roční svícení v domácnostech.

Energetický štítek

Související články

Třídy ochrany el. spotřebičů

Třídy ochrany el. spotřebičů

Jestliže manipulujete s elektrickým spotřebičem, je tu vždy riziko úrazu. V tomto článku se dočtete o stupních ochrany elektrických spotřebičů.

Jakou vybrat LED žárovku?

Jakou vybrat LED žárovku?

Svítivost, příkon, barva světla, vyzařovací úhel, velikost, zobrazení barev, typ patice, životnost, počet spínacích cyklů a druh diod. Tato desítka faktorů vám pomůže, aby LED žárovka svítila podle vašeho přání.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.