Skladem 1.180.000 svítidel Až 60 dní na vrácení zboží Záruka na svítidla až 5 let Doprava zdarma nad 500 Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Přihlášení
Registrace
Levý banner
Pravý banner

Zavolejte nám, jsme tu pro Vás

515 555 111 (Po-Pá, 7-18:00 hod.)
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak vybrat vhodnou žárovku?

Světelné zdroje
Odpověděl:
Michaela

Odpověď:

Žárovka, díky níž můžeme mít v domácnosti světlo i po setmění, se stala každodenní a nedílnou součástí našich životů. Výběr té nejvhodnější je pro nás, a to nejen z ekonomického hlediska, dost zásadní a měli bychom mu věnovat dostatečnou pozornost. Pokud tedy zvažujete koupi nové žárovky, tak jistě co nejefektivnější a s ohledem na úsporu energie. Proto se nyní zaměříme na různé vlastnosti a technické parametry, které vám o žárovce mnohé napoví a usnadní vám tak její správný výběr.

zarovky 
Zamyslet byste se měli především nad tím, k jakému účelu budete žárovku využívat a kam ji umístíte. Dále jaký druh žárovky zvolíte, jakou intenzitu světla budete potřebovat (světelný výkon), jakou barvu světla zvolit (teplota chromatičnosti), věrohodnost podání barvy, čas od startu do plného svitu, ale především i jak dlouho vám žárovka vydrží a zda bude její provoz úsporný, tedy jestli s ní ušetříte nějakou tu elektrickou energii. Žárovka má však i jiné parametry a vlastnosti, které jsou neméně důležité a i těmto se budeme věnovat.

Důležité vlastnosti a parametry žárovky

O něco podrobněji se tedy zaměříme na:
 • Výběr vhodného druhu žárovky
 • Světelný tok - výkon
 • Barvu světla (teplota chromatičnosti)
 • Index podání barev
 • Rozptyl světla (úhel svitu)
 • Stmívatelnost žárovky
 • LED diody a jejich dynamické schopnosti
 • Provedení LED žárovek a jejich životnost
 • Patice/závit
 • Žárovky a energetickou náročnost
 • Spotřebu elektrické energie
zarovka

Výběr vhodného druhu žárovky

Každý dnes již ví, že klasickým žárovkám s rozžhaveným wolframovým vláknem již téměř odzvonilo a je tedy dobré, pokud jste tak dosud neučinili, zvážit jejich výměnu. Níže si popíšeme důležité vlastnosti a parametry jednotlivých druhů žárovek, jejich výhody a nevýhody, přičemž podrobněji se obeznámíme a rozebereme si LED technologii a s ní i LED žárovky, které se bezpochyby stávají hudbou budoucnosti a už dnes jimi můžeme nahradit téměř veškeré dosavadní světelné zdroje.
 
Klasická žárovka založená na principu rozžhaveného wolframového vlákna více topí než svítí (na světlo se přemění pouhých 8% energie) a je proto uváděna jako velmi nehospodárný zdroj světla. Má sice i své klady, jako je příjemná barva světla, rychlý náběh, malou velikost a nízkou pořizovací cenu, avšak velmi nízkou životnost, a proto spotřeba el. energie přepočtená na světelný výkon je u těchto žárovek až enormně neekonomická. Výdrž se u těchto žárovek uvádí 1000 - 2000 hodin.
 
 zarovka E14zarovka  
 

Halogenová žárovka

Halogenová žárovka je o něco vylepšená klasická žárovka, jejíž technologický princip se také opírá o rozžhavené vlákno, které vyzařuje světlo. Na rozdíl od klasické žárovky však obsahuje plyn s halogenovými prvky. Ty umožňují vyšší teplotu a delší životnost vlákna. Jsou to tedy žárovky pracující s vyšší teplotou - nad 250°C. Celistvý design obecně umožňuje vyšší tlak v žárovce. Tyto technické vlastnosti prodlužují dobu života, zvyšují teplotu chromatičnosti (světlo je o něco bělejší, teplota chromatičnosti je cca 2500 K) a zvyšují energetickou účinnost ve srovnání s klasickými žárovkami. 
 
 
halogen 
Halogenové žárovky pracují s napětím 12 V i 230 V.
Mezi typické výhody této technologie patří například velmi kvalitní světlo (světelný tok se pohybuje kolem 20 lm/W), skvělé barevné podání (Ra = 100), okamžitý start, možnost stmívatelnosti žárovky, neobsahují rtuť a také jejich nízká pořizovací cenaNevýhodou je však velmi nízká účinnost, respektive vysoká spotřeba el. energie (kompaktní úsporné žárovky a LED světelné zdroje jsou 2 až 4x účinnější), vysoká povrchová teplota a také krátká životnost, většinou 2000 - 3000 hodin.
 
Využití
Jelikož okamžitě po zapnutí svítí na maximum, hodí se všude tam, kde delší doba nabíhání žárovky (jako tomu je třeba u úsporných žárovek) není vítána. Můžete je tedy použít v koupelně, na schodišti, ale i v lustrech, bodových svítidlech, pracovních lampách, stolních i stojacích lampách. 
 
 
zarivka R7 
 

Úsporné kompaktní zářivky (CFL)

Úsporné žárovky využívají osvědčeného principu zářivkových trubic, ovšem v miniaturní podobě. Úsporná žárovka (zářivka) obsahuje páry rtuti, ve kterých při průtoku proudu vzniká elektrický výboj, jehož výsledkem je ultrafialové záření. Toto záření je následně luminoforem, který je nanesen na stěnách žárovky, přetvořen na světlo.
 
 usporna zarovka
 
 
S úspornými žárovkami jsme se dostali k již výrazně efektivnější přeměně elektrické energie na světlo. Nevýhodou je přeci jen o něco větší prostorová náročnost než u klasických žárovek, pomalý náběh do plného světelného výkonu (nehodí se tedy do míst, kde se často rozsvěcuje a zhasíná) a jen průměrná životnost. Zejména s ohledem na to, jak často se zářivka zapíná/vypíná. Nejnovější modely vydrží 100 000 až 600 000 zapnutí a vypnutí. Výdrž se u těchto žárovek uvádí 8000 - 15000 hodin.
 
Úsporné žárovky či kompaktní zářivky jsou v klasickém, spirálovém nebo trubicovém provedení (existují ale i tyčové) a většinou se jedná o modely s nástrčnou paticí nebo s klasickými závity E14 nebo E27. Dají se pořídit i stmívatelné a reflektorové.
 
Další nevýhodou a nepříjemností je však u těchto žárovek nebezpečí v podobě obsažené rtuti, náročná recyklace a také nemalé nebezpečí kontaminace domova při případném rozbití.
 
 
zarovky 
 

LED žárovky

Bezpochyby největší výhodou LED žárovek je úspora elektrické energie, která se při správném užívání uvádí až 90%. Množství energie u LED žárovek je mnohonásobně menší než je požadováno v klasických žárovkách, úsporkách a kompaktních zářivkách. Pro příklad v porovnání s klasickými žárovkami má LED žárovka při správném užívání zhruba 7krát menší spotřebu energie a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla (názorné příklady rozepsány níže).
 
Po zapnutí svítí LED žárovka okamžitě na plný výkon a v důsledku toho jim nevadí časté zapínání a vypínání nebo svícení na krátkou dobu. LED produkty jsou také odolné vůči otřesům a mechanickému poškození. Nejvýkonnější dostupné LED žárovky mají dnes výkon kolem 12 W - 15 W, což představuje ekvivalent 90W - 120W klasické žárovky.
 
 led
 
 
Většina LED žárovek je určena k napájení na 230 V, existují ale i LED žárovky na 12 V, pro něž budete potřebovat napájecí zdroj/trafo (jedná se především o bodové žárovky či modely drobných žárovek). Jejich životnost se uvádí 10 a více let. V hodinách se u LED produktů specifikuje rozmezí 50 000 (odpovídá 24 letům svícení po dobu 6 hodin denně) až 100 000 hodin. Záleží však na typu daného světelného zdroje, použitém materiálu a dodržování podmínek pro správné užívání. Důležitý je i fakt, že jsou LED produkty šetrné k životnímu prostředí. Neobsahují žádné toxické látky, olovo a rtuť, a proto mohou být použité kdekoli bez obavy jejich poškození a následné recyklace. 
  
Velice oblíbenou záležitostí se v dnešní době stává osvětlování různých míst a zákoutí domácnosti pomocí LED pásků (kuchyňská linka, koupelna, schodiště, skříně apod.). Více se o tomto efektním, ale účinném osvětlení můžete dozvědět zde.
 
Shrnutí výhod LED žárovky:
 • Dlouhá životnost
 • Úsporný provoz
 • Vysoká svítivost
 • Okamžitý start
 • Odolnost vůči častému zapínání/vypínání
 • Možnost stmívání
 • Možnost různých barevných kombinací
 • Odolnost vůči mechanickému poškození
 • Šetrné k životnímu prostředí
 
 
led zarovky 

LED TECHNOLOGIE

Hitem dnešní doby se pomalu ale jistě stává LED technologie a do popředí se tak právem derou stále používanější LED světelné zdroje, tedy LED žárovky.
 
Zkratkou LED označujeme polovodičovou elektronickou součástku, která přetváří elektrický proud na světlo (a teplo). LED diody mohou být malé a přesto dosahují vysokého světelného výkonu a za dodržení pravidel pro správné použití je lze aplikovat prakticky do všech nových i existujících zdrojů světla. Nejpoužívanější diody jsou SMD a používají se ve většině LED žárovek. Hlavními výhodami SMD čipů jsou malé rozměry, účinnost (až 120 lm/W) a dlouhá životnost, která může dosahovat až 100 000 hodin (i více). Vyrábí se množství různých druhů, které se liší velikostí, počtem osazení diod a výkonem. Označují se číslem podle svých rozměrů - 2835, 5630, 5050, 3014 atd. Např. za označením SMD 5050 se skrývají tři diody čtvercového tvaru o rozměrech 5 x 5 mm, příkon 0,24 W s rozptylem světla 120°. 
 
Dle příkonu je dělíme na: 
nízký příkon (do cca 0,2 W)
střední příkon (0,2 až 1W)
vysoký příkon (nad 1W)

Světelný tok

Jednou z hlavních charakteristik zdroje světla je světelný tok, někdy též označován jako světelný výkon, který udává množství vyzařovaného světla do všech směrů. Pokud tedy chcete přesněji vědět, jak bude daná žárovka svítit, zaměřte se na lumeny (lm), které slouží právě pro určení intenzity světla. Čím více lumenů, tím lepší svítivost.
 

Účinnost žárovky

V minulosti se řídila dle výkonu, jenže u nových technologií (LED) už watty nehrají roli a mohou být zavádějící. Množství wattů totiž udává, kolik žárovka spotřebuje el. energie, nikoli, kolik vyprodukuje světla.
 
Účinnost diod (LED žárovek) se tedy vyjadřuje v lumenech a můžeme ji hodnotit na základě měrného výkonu neboli poměru mezi světelným tokem (udávaným v lumenech) a příkonem (udávaným ve wattech), který nám určuje, kolik světla dokáže žárovka vyprodukovat z jednoho wattu. Spočítat si tak výhodnost investice do různých typů žárovek není vůbec těžké. Jednoduše světelný výkon v lumenech podělte spotřebou (příkonem) ve wattech. 
 
led zarovka 
 
 
Názorné příklady výpočtu u klasické a LED žárovky:
 
U klasické 60W žárovka o světelném výkonu 710 lumenů nám vyšla hodnota 12 lm/1 W.
710 lm/60 W = 12 lm/W
 
U 8 W LED žárovka při světelném výkonu 600 lumenů nám vychází hodnota 75 lm/1 W.
600 lm/8 W = 75 lm/W
 
A jelikož platí pravidlo, čím vyšší účinnost (čím více lm/W), tím větší je úspora v nákladech na energii, je vám již teď jasné, že LED žárovka oproti klasické žárovce jasně vede - je až 7x efektivnější!!!
 
LED zdroje dokážou z jednoho wattu vyprodukovat více světla (v současné době je tato hodnota v rozsahu cca 80 až 160 lm/W) než klasické žárovky (cca 12 lm/W), halogenové žárovky (24 lm/W), kompaktní zářivky (60 lm/W) či zářivky (80 lm/W), což je zásadní z hlediska ekonomiky jejich provozu
 
Tabulka pro přibližné porovnání klasické a LED žárovky, která vám umožní přepočet. Tedy klasickou 60 W žárovku pak nahradí LED žárovka se svítivostí kolem 750 lm. 
 
 Výkon klasické žárovky
 Světelný tok LED žárovky
 15 W
100 - 150 lm
 25 W
 225 - 275 lm
 40 W
 450 - 500 lm
 60 W
 750 - 800 lm
 80 W
 900 - 1 000 lm
 100 W
 1 200 - 1 300 lm
 125 W
 1 700 - 1 800 lm
 150 W
 2 100 - 2 200 lm
 
V této tabulce si můžete prohlédnout, jaké hodnoty světelného výkonu odpovídají různým světelným zdrojům.
 
 Orientační svítivost
 Klasická žárovka
 Halogenová žárovka
Úsporná žárovka
(kompaktní zářivka)
LED žárovka
 500 lumenů
 40 W
 35 W
11 W
 7 W
 750 lumenů
 60 W
 42 W
15 W
 9 W
 1300 lumenů
 100 W
 70 W
 23 W
 15 W
 

Barva světla (teplota chromatičnosti)

Teplota chromatičnosti je vyjádřením barvy, kterou vyzařuje dané svítidlo. Udává se v Kelvinech (K) a její rozpětí je od 1 800 až po 16 000 K. Každý typ světla má jinou barvu. Některé osvětlení je více domodra, jiné zase dožluta až dočervena. Jednoduše řečeno, čím vyšší teplota (více kelvinů), tím studenější světlo vnímáme (více bílé až modré) a čím méně kelvinů, tím je světlo teplejší a tmavší. Pro lepší představu - světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1 200 - 3 500 K. Typické denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5 000 až 7 000 K. Při zatažené obloze a úplném vyjasnění dosahuje světlo nejvyšší teploty, kolem 8 500 až 12 000 K. 
 
Rozlišujeme 3 základní typy světla:
 • Teplá bílá (2 700 - 3 500 K)
 • Denní bílá (4 500 - 6 500 K)
 • Studená bílá (6 500 - 9 000 K)                                                                                                                                                                
U LED svítidel je na rozdíl od těch běžných poměrně těžké určit teplotu chromatičnosti. Proto se většinou udává rozsah, ve kterém LED žárovka svítí. 
 
LED diody se prodávají v několika barevných provedeních. Barva je ovlivněna tím, jaký polovodič v LED diodě je. Výsledná barva závisí na uvolněných fotonech - modré světlo vzniká uvolňováním vysoké energie, červené světlo naopak uvolňováním nízké energie. LED diody jsou monochromatické, to znamená, že vyzařují pouze jedno světlo (dominanční vlnovou délku). Navzdory pestré škále barev neumí LED diody přímo emitovat bílou barvu. Toho se většinou dosahuje pomocí mísení barev, příp. fotoluminiscence (schopnost vyzařovat světlo). Díky tomu je bílé světlo u LED osvětlení k dostání hned v několika barevných teplotách. 
 
barevná teplota
 
 
Použití 3 základních typů světla v praxi
 
Každá barva na nás působí jinak. Některé barvy uklidňují, jiné naopak nabudí. Proto je velice důležité zamyslet se nad tím, jakou barvu osvětlení zvolíte. Obecně platí, že:
Teplá bílá se hodí spíše do ložnice, obývacího pokoje či dětského pokoje. Působí příjemně a útulně - navozuje pocit pohody. Nejvíce se tato barva blíží klasické žárovce, produkuje hřejivé žlutě zabarvené světlo, které však může unavovat oči a uspávat
Denní bílá je podobná dennímu světlu, neunavuje tolik zrak (neuspává) a je tedy vhodná při práci nebo nějaké aktivitě. Můžete si ji dát do kuchyně, pracovny, koupelny, do předsíně nebo obecně na místa s nedostatkem denního světla. 
Studená bílá se používá spíše do průmyslových objektů či lékařských zařízení než do interiéru domácnosti. Její světlo je až namodralé a nepřirozené, působí příliš chladně
 
Výše uvedené však nemusí být pravidlem. Jelikož jde o záležitost individuální, volte barvy pocitově, tedy tak, aby vám byly příjemné. Je třeba si také uvědomit, že vliv na barvu světla má i kryt žárovky. Pokud si koupíte žárovku s mléčným krytem, je jasné, že její barva světla bude jiná než u žárovky s čirým krytem. Mléčné zabarvení krytu změní barvu světla vyzařovaného LED diodami. Výhodou mléčného krytu však je, že ubere na ostrosti světla a díky tomu se dá žárovka použít jako podhledová, tedy i do svítidel bez krytu či stínidla. 

Index podání barvy (Ra)

Důležitým ukazatelem světelného zdroje je i index podání barvy Ra (CRI - color rendering index), což je hodnocení věrnosti barevného vjemu. Znamená to tedy, že nám pomáhá vidět věci v jejich přirozených barvách v porovnání s jasným denním světlem. Hodnota Ra může být od 0 do 100 a čím vyšší hodnotu Ra má světelný zdroj, tím přirozenější barevné podání, což mnozí ocení například v kuchyni, koupelně, ale i v pracovnách, ateliérech apod. 
 
 
zarovky 

Rozptyl světla (úhel svitu)

Hodnota úhlu svitu je určující pro použití zdroje v konkrétních situacích, což v praxi znamená, že čím větší úhel, tím větší plochu žárovkou osvětlíte. Vyzařovací úhel nám říká, jak široký bude kužel světla. Největší intenzita osvětlení je uprostřed světelného kuželu. Čím blíže k okraji, tím bude nižší. Na okraji světelného kuželu se pohybuje kolem 50 % maximální intenzity, proto se vyzařovací úhel někdy nazývá jako úhel poloviční svítivosti.
 
U LED žárovek se pohybuje v rozmezí od 5° do 360° (pouze u nejmodernějších produktů). Platí, že čím více stupňů (čím větší vyzařovací úhel), tím více svítí do stran. Žárovka s nižším úhlem svitu, kupříkladu 45° je vhodná pro osvětlení konkrétního místa (tyto jsou vhodné do lampiček či svěšených lustrů nad stolem, do jiných míst se však mohou hodit i bodové žárovky s úhlem svitu 30 - 60°, které mohou připomínat účinné reflektory), pro osvětlení větší plochy volíme žárovku s rozptylem 120° a výše.

Stmívatelnost žárovky

Velice dobře využitelná je funkce s možností stmívání žárovky, díky níž si můžete nastavit a měnit intenzitu osvětlení dle situace nebo vaší momentální nálady. K jednotlivým druhům světelných zdrojů s možností stmívání musíte mít odpovídající stmívač
 
Běžné LED žárovky stmívatelné nejsou. Chcete-li tedy používat stmívání, je nutné zakoupit stmívatelnou LED žárovku a k ní odpovídající stmívač, což je systém určený pro ovládání a stmívání LED osvětlení, LED pásků a LED panelů. Ke stmívání 230 V LED žárovek lze použít pouze takové, které jsou označeny jako stmívatelné. Ostatní LED osvětlení napájené zdroji 12 V - 24 V lze dodatečně upravit výměnou napájecího trafa za stmívatelný zdroj, pokud tak už není upraveno z výroby. Pro kompletní ovládání je zapotřebí i stmívač - přijímač, který komunikuje s dálkovým ovladačem a stmívatelným napájecím zdrojem. Tento přijímač může být již součástí ovladače nebo napájecího trafa. Ovladač - vysílač může být na dálkové ovládání (jak na zeď, tak do ruky) nebo můžete funkcí stmívání ovládat přes telefony či tablety se systémy android a iOS pomocí Wi-Fi. U manuálních stmívačů je dobré zjistit, zda dané stmívací zařízení umí komunikovat s vybraným LED osvětlením. 
 
Stmívatelná LED žárovka na rozdíl od běžných žárovek nemění barvu světla při snížení napájecího proudu
 
 
stmívatelnost 

LED diody a jejich dynamické schopnosti

Jednou z největších předností LED diod je fakt, že existují v různých barvách a mohou vyzářit světlo v požadované barvě bez použití barevných filtrů. Diody lze plynule tlumit či zesvětlovat a díky kombinaci tří základních barev LED diod - červené, zelené a modré (RGB) je možné v tomto režimu (RGB) dosáhnout různých líbivých dynamických světelných efektů, například míchání barev nebo změn světelných scénářů (použití je možné jak v interiéru, tak i exteriéru). Nejčastěji používané barvy jsou bílá, modrá, červená, zelená a žlutá.
 
Kombinací jantarové, bílé a modré (AWB) můžete vytvořit imitaci vlastního denního světla. Je také možné měnit bílé světlo - tzv. dynamická bílá (využívá se nejčastěji), jejíž odstín lze měnit od studených až po teplé tóny nezávisle na úrovni osvětlení a měnit povahu světla ze soustředěného na více rozptýlené. K tomuto osvětlení jsou dodávány digitální ovladače s předvolenými funkcemi různých barevných přechodů a efektů, které je většinou možné si dále měnit.  
led pasek 

Provedení LED žárovek a jejich životnost

Chlazení
Na rozdíl od wolframových žárovek nebo kompaktních zářivek se technologie LED nechladí vyzařováním tepla, ale potřebuje chladič, který teplo rozptýlí do vzduchu. Jelikož jsou LED diody na zahřívání poměrně citlivé, pokud je umístíte do svítidla, kde je proudění vzduchu omezené, můžou se přehřívat a časem bude klesat jejich svítivost. Pokud tedy chcete docílit maximální životnosti, je u LED žárovek důležité myslet na chlazení, zvláště u LED se spotřebou nad 3 W. Je dobré používat svítidla, ve kterých dochází k zaručeně dobré cirkulaci vzduchu větracími otvory. U LED s příkonem nad 0,5 W bývá již většinou přítomna ploška pro odvod tepla
 
Materiál
Důležitý je samozřejmě i druh materiálu, ze kterého je LED žárovka zhotovena. Skleněná nebo obyčejná plastová konstrukce (existují i teploodvádějící plasty) se používá většinou u nejlevnějších LED žárovek se spotřebou do 3 W včetně, neumožňuje však dostatečný odvod tepla a pokud chcete, aby vám taková žárovka sloužila dobře a dlouho, je dobré umístit ji do takových míst, kde nebude svítit po delší dobu v kuse (míní se v řádu více hodin). Hliníková nebo keramická konstrukce je naopak ideální pro LED žárovky s vyšší spotřebou a dlouhou dobou nepřetržitého svícení. Tyto materiály umožňují efektivní chlazení. Používají se tak v domácnostech, ale i pro komerční účely ve výlohách obchodů, skladech, kancelářích apod. S těmito materiály souvisí i vyšší pořizovací cena, která se však v tomto případě vyplatí, jelikož vám zaručí maximální účinek i životnost LED zdroje. Úbytek na svítivosti bude v čase pouze minimální. 

Patice/závit

Při výběru žárovky je důležité zaměřit se i na stříbrný konec žárovky, tedy patici/závit, který zapadá do objímky daného svítidla a přenáší elektrický proud ze sítě do žárovky. Tato patice se samozřejmě musí shodovat s daným svítidlem.
 
Existuje velké množství různých druhů, typů a tvarů patic, z nichž některé jsou používány častěji, jiné méně. Nejčastěji používaným je závit typu E27 (klasický velký závit), dále E14 (klasický malý závit), GU10 (bodové světlo), případně MR16 (12V bodové světlo). 
 
LED zdroje dnes seženete v podstatě se všemi druhy patic, které se vyskytují i u běžných žárovek, je tedy možné je jimi bez problémů nahradit. Více o napájení (příkonu) světelného zdroje a podrobnější informace o nejpoužívanějších paticích naleznete zde

Žárovky a energetická náročnost

Každý světelný zdroj používaný v EU musí být opatřen tzv. energetickým štítkem, na němž je vyznačeno 7 energetických tříd odlišujících se barvou a který nám určuje, jak je daný zdroj úsporný, tedy jaké množství elektrické energie spotřebuje. Nejúspornější je tmavě zelená energetická třída A++, do které spadají LED žárovky, výrazně však ušetříte s každým zdrojem zařazeným do zelených energetických tříd skupiny A. Naopak nejvíce energeticky náročné a nehospodárné zdroje naleznete v úplně spodní třídě E, která je označena červenou barvou. Zde jsou zařazeny kupříkladu obyčejné klasické žárovky.
 
Novinkou ve štítkování bude povinnost označovat štítkem i svítidla. Štítek např. na lampičce či lustru nás tak bude informovat o energetické náročnosti provozu (čili se kterými světelnými zdroji může svítidlo pracovat) a jaká je energetická třída světelného zdroje použitého při prodeji svítidla. Energetický štítek svítidla nás bude ale také informovat, zda svítidlo obsahuje světelné zdroje, které není možné vyměnit (většinou LED).
 
 
energeticky stitek 

Výpočet spotřeby elektrické energie

Spotřebovaná energie je velmi důležitý a podstatný parametr, který zajímá jistě každého spotřebitele. Níže si tedy podrobněji popíšeme, jak si sami spočítat náklady na provoz žárovek. Výpočet je celkem snadný a postačí vám k němu pouze několik základních údajů.
 
Potřebujete znát příkon daného zdroje (v našem případě žárovky), jehož měrnou jednotkou je Watt, a dále dobu, po kterou je zdroj připojen k síti, tedy jak dlouho nám žárovka svítí. Příkon pak vynásobíte časem (počtem hodin, po které nám žárovka odebírala proud ze sítě). Pokud je žárovka označená např. "12 W", znamená to, že pro hodinové svícení potřebujete odebírat hodinu 12 W, čímž se spotřebuje 12 watthodin (Wh). Pro údaj výkonu a spotřeby el. energie se často používá jednotka 1 kW (1000 W) respektive 1 kWh (1000 Wh).
 
Vzorec výpočtu spotřeby el. energie u 100W žárovky za hodinu provozu tedy bude vypadat následovně:
 
100 (W) x 1 (hod) = 100 Wh = 0,1 kWh
 
Pokud si nyní budeme chtít vypočítat, kolik nás bude stát peněz celoroční provoz při ceně za elektřinu 4,83 Kč/1 kWh zaokrouhleno na 5 Kč, budeme postupovat následovně:
 
Celodenní provoz
0,1 kWh x 24 hod = 2,4 kWh x 5 Kč = 12 Kč
 
Celoroční provoz
2,4 kWh x 5 Kč = 12 Kč x 30 dní = 360 Kč/měsíc x 12 = 4 320 Kč/rok. 
 
Nyní si pro srovnání provedeme stejný výpočet u 15W LED žárovky, což je ekvivalent klasické 100 W žárovky. 
 
15 W x 1 hod = 15 Wh = 0,015 kWh
 
Celodenní provoz
0,015 KWh x 24 hod = 0,36 kWh x 5 = 1,80 Kč
 
Celoroční provoz
0,36kWh x 5 Kč = 1,8 Kč x 30 dní = 54 Kč/měsíc x 12 = 648 Kč/rok
 
I zde můžete vidět obrovský rozdíl mezi cenami za provoz klasické žárovky a LED žárovky. Tedy i přes vyšší pořizovací cenu se vám investice do LED žárovky, už vzhledem k její vysoké svítivosti při minimálním odběru a dlouhé životnosti, opravdu vyplatí. Níže přidáváme orientační tabulku pro porovnání nákladů při ročním provozu u různých technologií. 
 
 Typ žárovky
 Pořizovací cena
 Životnost Příkon
Cena/rok provozu
 Klasická  15 Kč
 1 000 hod.
 60 W
 2 674 Kč
 Halogenová  85 Kč
 2 000 hod.
 40 W
 2 117 Kč
 Úsporná  139 Kč
 8 000 hod.
 15 W
 913 Kč
 LED  250 Kč
 15 000 hod.
 9 W
 631 Kč
 
Většinu námi popsaných parametrů naleznete samozřejmě na obalu žárovky, věnujte tedy jeho prostudování zvýšenou pozornost. Více o informacích na obalu žárovky zde.
 
V naší nabídce můžete kromě výše popsaných žárovek najít i zářivkové trubice, LED zářivky, vintage žárovky, inteligentní žárovky, ale i speciální žárovky, jako jsou kryptonové žárovky, žárovky určené pro použití do domácích spotřebičů nebo kamnové žárovky, které jsou vhodné např. do elektrické trouby, LED výbojky atd..
 
Doufáme, že uvedené informace pro vás budou přínosné a pořídíte si díky nim žárovky přesně na míru. V případě jakýchkoli dotazů či doplňujících informací nás však neváhejte kontaktovat zde. Jsme tu pro vás!
 
 
 
 
 

Autor článku:

Michaela
Michaela Vedoucí zákaznického oddělení

Michaela je vedoucí zákaznického oddělení a našla si zálibu v inteligentním osvětlení a světelných zdrojích. Sdílí s vámi své nadšení prostřednictvím článků zaměřujících se například na výhody a fungování inteligentního osvětlení. Ale také radí, jak vybrat správný světelný zdroj a proč je výhodné myslet na LED technologii.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18 hod.)

Zeptejte se
 
 
 
 
 
 

Další dotazy z kategorie

Jaké jsou patice světelných zdrojů? Světelné zdroje
Co je to světelný tok a intenzita osvětlení? Světelné zdroje
Jak využít barvu světla v praxi? Mohlo by vás zajímat
Jak vyměnit žárovku? Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje

Akce a novinky přednostně na váš e-mail

Vše okolo svítidel, tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Odhlásit odběr