Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Úsporné žárovky nebo klasické ?

O světelných zdrojích

Lucie

Stále kolem sebe slýcháváte argumenty o nevýhodách úsporných žárovek? Nebo máte zájem udělat něco pro přírodu i svou peněženku?

Princip fungování

Úsporné žárovky jsou nesprávným, resp. neodborným výrazem pro kompaktní zářivky, což zjevně napovídá, že princip fungování úsporné žárovky je jiný, než jaký známe u žárovky klasické.
Klasická žárovka produkuje světlo na principu rozžhaveného vlákna, oproti tomu zářivková svítidla, a tedy i úsporné žárovky - neboť zjednodušeně si můžeme úsporné žárovky jako zařivku miniaturizovanou tak, aby se vešla do příslušné patice – pracují na principu záření iontů plynu, kterým prochází elektrický proud.
Z toho vyplývá i důvod, proč jsou kompaktní zářivky tak úsporné; neboť u principu rozžhaveného vlákna klasická žárovka spotřebuje průměrně 90% energie na teplo a pouhých 10% na světlo. Úsporná žárovka při stejném světelném toku spotřebuje asi o 80% méně energie!

Cena vs. Životnost

Tuto vlastnost vyvažuje fakt, že úsporné žárovky jsou několikanásobně dražší, než klasické, ale nesmíme zapomínat, že klasická žárovka má životnost přibližně 1000 hodin, kdežto úsporná 6000-16000 hodin!
Zpočátku se tedy může zdát volba úsporné žárovky z hlediska nákladů nevýhodná, ale v důsledku několikanásobné životnosti a minimální spotřeby energie uspoří jedna kompaktní zářivky oproti klasické průměrně 2000 Kč.

Pochyby? V žádném případě!

Shrneme tedy veškeré argumenty, které mluví pro i proti úsporným žárovkám a ukážemeVám důvod, proč je dnes prakticky nesmyslné plýtvání svítit klasickou žárovkou:
Úsporná žárovka je dražší.
ALE svítí mnohem déle a s mnohem menšími náklady! Navíc jejich ceny klesají.
Úsporná žárovka má delší dobu náběhu na plný výkon.
To dnes skoro NEPLATÍ, úsporné žárovky sice stále mají určitou dobu náběhu na plný výkon , ale u dnešních moderních úsporných žárovek je doba náběhu minmální a stále se zkracuje.
Navíc Evropská komise klasické žárovky postupně zakazuje. Proč? Důvodem není pouze úspora energie, ale také snaha o výrazné snížení emisí oxidu uhličitého. Proto mají klasické žárovky zmizet do roku 2012.
Existuje samozřejmě celá řada dalších světelných zdrojů, např. různá led svítidla nebo halogenové žárovky. O těch snad příště.

Šetřete energii, šetřete peníze, šetřete přírodu – používejte úsporné žárovky.

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i