Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Index CRI? Čím vyšší, tím lepší!

O světelných zdrojích

Michaela

Důležitým a mnohdy podceňovaným parametrem u osvětlení je tzv. Index podání barev. Označuje jej zkratka CRI (color rendering index), někdy je též označován jako Ra.

Index CRI? Čím vyšší, tím lepší!

Pokud jste tento parametr doposud přehlíželi, určitě zbystřete, může být totiž užitečným pomocníkem při výběru osvětlení.
Hodnota indexu může být na stupnici od nuly do sta, přičemž CRI = 100 označuje zcela věrné podání barev, odpovídající jasnému dennímu světlu. Naopak nízké hodnoty mohou barvy zcela zkreslovat.

 Index CRI


Světelné zdroje s vysokým CRI indexem mají využití všude tam, kde je potřeba přesného zobrazení barev, např. ve výrobě, zdravotnictví, výtvarných dílnách, v kuchyních, obchodech atd. Kromě ryze praktického využití, tedy věrného zobrazení barev, můžeme díky CRI působit i na naši psychiku. V místnosti osvětlené zdrojem s nízkým CRI se můžeme cítit hůř než v kvalitně nasvíceném prostředí. Lidé pod světlem s nízkou hodnotou CRI mohou působit unaveně či nemocně, potraviny mdle a zašedle. Naopak vysoké hodnoty CRI mohou přidat na atraktivitě.

Při nákupu světel do domácnosti je tento faktor důležitý zejména u osvětlení koupelny či kuchyně. Kvalitní osvětlení v koupelně jistě ocení ženy při líčení, v kuchyni zase uvidíte pokrmy v těch správných barvách. Snadno tak rozlišíte čerstvé potraviny od těch, co už mají dobu své slávy za sebou. Řekněte sami, které jahody vypadají lákavěji?

 Index CRI
 

V současnosti již má většina nabízených žárovek CRI vyšší než 80, což se obecně považuje za kvalitní podání barev. Někteří výrobci nabízejí i speciální žárovky s CRI = 100.

 

Zde je pro přehled uvedena tabulka hodnot CRI pro jednotlivé typy světlených zdrojů. Jedná se však pouze o orientační čísla, protože každý výrobce může mít u svých žárovek tyto hodnoty nastaveny jinak. Obecně nejlepší podání barev mají klasické vláknové žárovky a halogenky. V současné době se ale na trhu objevují i LED žárovky, které mají velmi dobré podání barev.


Typ světleného zdroje

Příkon (W)

CRI

Žárovky klasické

25 - 100

100

Žárovky halogenové

20 - 300

100

Zářivky lineární

14 - 80

80 - 98

Zářivky kompaktní

5 - 80

80 - 90

Výbojky halogenidové

20 - 2000

65 - 90

Výbojky sodíkové vysokotlaké

50 - 1000

24

Výbojky sodíkové nízkotlaké

18 - 180

10 - 20

Bezelektrodové indukční výbojky

35 - 300

80

LED světelné diody

0,01 - 3

70 - 90

 

Je důležité mít na paměti, že index podání barev je jen jeden z parametrů, které mají vliv na celkový výstup světla. Výsledné světlo závisí na dalších vlastnostech, jako je barevná teplota či světlený tok, ale i na vhodném výběru stínidla. Pro co nejvěrnější podání barev se doporučuje použít žárovky s barevnou teplotou okolo 4000 Kelvinů, které svítí neutrálním bílým světlem a tím pádem minimalizují zabarvení osvětlených objektů. Pro dosažení optimálního světleného efektu je potřeba tyto parametry znát a vhodně využívat.

Autor článku:

Michaela
Michaela Vedoucí zákaznického oddělení

Michaela je vedoucí zákaznického oddělení a našla si zálibu v inteligentním osvětlení a světelných zdrojích. Sdílí s vámi své nadšení prostřednictvím článků zaměřujících se například na výhody a fungování inteligentního osvětlení. Ale také radí, jak vybrat správný světelný zdroj a proč je výhodné myslet na LED technologii.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i