0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Přihlášení
Registrace
Levý banner
Pravý banner

Zavolejte nám, jsme tu pro Vás

515 555 111 (Po-Pá, 7-18 hod.)
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Historie a zajímavosti o LED osvětlení

Aktuality a oznámení

Lucie

LED svítidla jsou v dnešní době velmi oblíbená nejen kvůli tomu, že s nimi uspoříme, co se provozu týče. Jaká je však jejich historie a co vlastně o LED svítidlech ještě víme?

Historické okénko

Přemýšleli jste někdy třeba nad tím, co vlastně tento název LED znamená? Pokud jste to doposud nevěděli, nyní budete zase o něco chytřejší. Zkratka LED vznikla z anglického sousloví Light-Emitting Diode, což v překladu znamená dioda emitující světlo. O první praktické LED můžeme mluvit od roku 1962. Její vynálezce se jmenoval Nick Holonyak junior. Více dostupnými mezi širší veřejností se staly v pozdních šedesátých letech. Nejprve jsme mohli LED zdroje vidět pouze u dražších předmětů. Tím byly například různé laboratorní zařízení či elektronické zkušební přístroje. Později samozřejmě také u televizorů, rádií a podobných zařízení. Bohužel v tom byl však jeden háček. Měly velmi nízký výkon. Z toho důvodu nestačily k osvětlení prostoru. Byly tedy využívány pouze jako náhrada za klasické ukazatele či v tzv. sedmi-segmentových displejích. Prvotní LED diody měly pouze červené provedení.
null 
 
Později, asi v roce 1971 se začaly objevovat také další barvy. Postupem času došlo k dalšímu vývoji a samozřejmě také ke zvýšení jejich světelného výkonu. Díky tomu se mohlo konečně uvažovat u těchto LED diod o světelných účelech.
V osmdesátých letech začal první větší rozmach, kdy byly více dostupné LED diody, a to v různých barvách a tvarech. Krom toho, což je pro nás velmi důležité, se začaly vyrábět také první LED žárovky, které měly běžné patice a tudíž byly použitelné do běžných svítidel. Neměly však stále velkou svítivost. Ani jejich barevnost neumožňovala náhradu za žárovky klasické. Sloužila spíše do dekorativních či okrasných svítidel.
null 
Díky jejich neustálému vývoji se však v roce 2002 stalo to, že LED žárovky předstihly v účinnosti ty klasické. Ani tehdy však vývojáři těchto LED produktů neusnuli na vavřínech. I potom šel rozvoj a technický pokrok dále a nyní jsou LED žárovky, LED svítidla a další LED produkty velmi oblíbené a rozšířené. Nenajdete snad jediný typ spotřebiče či svítidla, který by nebyl v LED variantě. Oblíbenost získaly hlavně díky svým nízkým nákladům na provoz, ale také díky neuvěřitelným možnostem, které některé LED svítidla či LED žárovky skýtají.
null 

Několik zajímavostí o LED svítidlech

  • Jako první jistě stojí za zmínku to, že modré LED světlo pomáhá udržet jídlo čerstvé. Studií jedné univerzity bylo také prokázáno, že má silné antibakteriální účinky. Pokud tedy potřebujete světlo do vaší prodejny či jste na straně zákazníka, myslete na to, že modrá je zkrátka dobrá. 
  • LED svítidla oceníte také v létě. Ptáte se, proč zrovna v tomto období? Odpověď je jednoduchá. LED svítidla neprodukují UV záření, tudíž nelákají tolik hmyz jako je tomu u klasických zdrojů. 
null                null
  • I když první LED dioda se datuje do roku 1962, princip LED světel byl objeven již dříve. Zásluha patří muži jménem H. J. Round, avšak vlivem jeho nadřízeného Guglielma Marconiho byl jeho objev uvržen v zapomnění.
  • Vynálezce modrého světla – Shuji Nakamura obdržel za svůj vynález pouze 200 dolarů, ovšem firma, pro kterou pracoval získala zisk v miliardách dolarů. To se samozřejmě neobešlo bez žaloby, kterou tento vynálezce vyhrál a získal v té době nejvyšší odškodnění. Později vynalezl také bílé LED světlo. Patří mu naše velké díky.
  •  Při výpočtech a různých matematických srovnáních bylo spočítáno, že kdyby celé Spojené státy v období svátků vyměnily jen polovinu klasického osvětlení za LED, mohla by ušetřená částka za náklady na provoz jedné domácnosti činit minimálně 17,2 dolarů. 
null
Až tedy budete příště uvažovat, jaká svítidla si pořídit, myslete na to, že nejlepší a nejúspornější variantou budou právě ta LED. Můžete mít snad všechny typy LED svítidel, na které si vzpomenete. Od LED lampiček a ž po různé LED lustry či různá inteligentní LED svítidla.

Autor článku:

Lucie
Lucie Produktový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Akce a novinky přednostně na váš e-mail

Vše okolo svítidel, tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Odhlásit odběr