Jak na správné osvětlení interiéru | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

515 555 111 , Po-Pá do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Jak na správné osvětlení interiéru

Datum: 5.11.2010

První část z našich rad, jak na osvětlení interiéru.

Špatná nálada, únava, stres, deprese a mnohé další psychické nemoci mohou souviset se špatně zvoleným osvětlením interiéru. Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem domu ale i s vaši psychikou úplné divy. Díky dobře zvolenému osvětlení se lépe soustředíme, nekazíme si oči a jsme celkově v psychické pohodě. 

Při výběru vhodného osvětlení musíme zvážit mnohé aspekty, mezi než patří hlavně funkčnost místnosti. Měli bychom mít také konkrétní představu o tom, jaké funkce by osvětlení mělo splňovat. Při řešení osvětlení je nutné vzít v úvahu i vlastnosti povrchů matriálů. Obecně platí, že tmavé barvy a strukturované povrchy světlo pohlcují. Naopak světlo odrážejí hladké, světlé a lesklé povrchy.

Světelné zdroje
Požadavky na světelné zdroje se mění. Do popředí se dostává hlavně úspora spotřebované elektrické energie a také produkty jež mají dlouhou životnost a neškodí životnímu prostředí. Avšak jedním z nejdůležitějších parametrů je měrný výkon. Čím je tento výkon vyšší, tím je zdroj účinnější. Neboli ze stejného množství elektřiny vyrobí více světla.

Žárovky jsou nejznámějším a nejrozšířenějším zdrojem tepla. Jsou však nejméně hospodárné. Žárovka ze svého příkonu vezme neuvěřitelných 95% na teplo a jen 5% na světlo. Také jejich životnost je dost krátká, proto je lepší je využívat tam, kde se svítí krátký čas a nepravidelně.

Halogenové žárovky jsou úspornější než běžné žárovky a mají asi třikrát delší životnost. Umožňují vytvořit jedinečné osvětlení interiéru. Jsou vhodné na zvýrazňující osvětlení ale použít je lze i na osvětlení pracovních míst nebo na čtení.

Zářivky jako jedny z efektivních zdrojů světla v porovnání se standardní žárovkou vyprodukují stejné množství světla s použitím menšího množství elektrické energie. Zářivky jsou v domácnostech vhodným světelným zdrojem tam, kde se klade důraz na optimální využití elektrické energie, jasné a kontrastní světlo a dlouhou životnost bez poklesu světelného toku.

Kompaktní zářivky mají až 80ti procentní úsporu elektrické energie při porovnání s běžnou žárovkou. Můžeme jimi naradit žárovky ve stávajících svítidlech. Jsou vhodné zejména v interiérech, kde se déle svítí.

Důležitá je i barva
Osvětlení by mělo vyzařovat teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem. Na mnoho lidí totiž bílé světlo s modravým nádechem působí chladně a nepříjemně. Ideální je kombinace měkkého a bodového světla. V případě měkkého světla by mohla být vhodným řešením stropní svítidla, jejichž proud světla směřuje ke stropu. V případě jejich využití mluvíme o nepřímém osvětlení. V poslední době se také ujalo osvětlení interiérů pomocí stropních lišt, které se však hodí pouze do interiérů s vyšším stropem. Bodové osvětlení by mělo mít nižší intenzitu a mělo by být nasměrováno na část místnosti, zátiší nebo předmět jež chceme zdůraznit. Účelem bodového osvětlení je napomáhat při orientaci v interiéru a nechat vyniknout kouzlo jeho příjemných zákoutí. Nemělo by oslňovat ani vytvářet rušivé stíny. Není vhodné použít jej jako centrální osvětlení. V interiéru totiž způsobuje velké kontrasty, což by se zanedlouho projevovalo únavou očí.

To byla první část z našich rad, jak na osvětlení interiéru. Doufáme, že jsme Vám pomohli, a příště se již podíváme jak osvětlit konkrétní danou místnost.

Článek jak vhodně osvětlit obývací pokoj naleznete zde.


                                           

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.