Úsporné zářivky? Ano či ne? | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

515 555 111 , Po-Pá do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Úsporné zářivky? Ano či ne?

Datum: 29.4.2010

V tomto článku Vás seznámíme nejen s vlastnostmi zářivek, ale i se specifiky dalších druhů svítidel a budoucím vývojem na poli světelných zdrojů.


Úspora energie versus kvalita světla

Až 80 procent energie dokážou ušetřit ty nejúspornější zářivky na trhu, zatím však nedosahují kvalit denního světla. Z tohoto pohledu jsou na tom nejlépe halogenové žárovky, které však nabízejí úsporu jen okolo 45 procent oproti klasické žárovce s wolframovým vláknem. I provozovatelé galerií a výstavních síní potvrzují, že svoje expozice mají osazeny halogenovými žárovkami z důvodu že úsporné zářivky mají index podání barev jen okolo osmdesáti procent, což není ideální pro nasvícení exponátů.

Vývoj a nová naděje

V tomto směru je nejnadějnějším zdrojem světla LED dioda, uspoří obrovské množství energie při neuvěřitelné životnosti. pro domácnost by to mělo být až 40 let. Podle zástupců některých výrobců je vývoj technologií v oblasti úsporných svítidel velmi rychlý, za několik posledních let se jejich kvalita výrazně zvýšila. otázkou však zůstává. kdy se na trhu objeví zdroj, jenž při osmdesátiprocentní úspoře energie "nahradí" denní světlo.

Životnost zářivek

Při současných technologiích je životnost zářivky v průměru kolem deseti let (5 - 15 dle typu). A po skončení jejich životnosti je potřeba je předat k odborné recyklaci, protože obsahují malé množství rtuti.

Konec klasických žárovek. A co dál?

Celá Evropské unie včetně České republiky zahájila přechod od klasických žárovek k úsporným. Podle směrnice EU z března 2010 by po roce 2012 mely zmizet z trhu klasické žárovky a po roce 2016 dokonce i halogenové.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.