Úsporné žárovky nebo klasické ? | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

515 555 111 , Po-Pá do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Úsporné žárovky nebo klasické ?

Datum: 22.5.2010

Stále kolem sebe slýcháváte argumenty o nevýhodách úsporných žárovek? Nebo máte zájem udělat něco pro přírodu i svou peněženku?

Princip fungování

Úsporné žárovky jsou nesprávným, resp. neodborným výrazem pro kompaktní zářivky, což zjevně napovídá, že princip fungování úsporné žárovky je jiný, než jaký známe u žárovky klasické.
Klasická žárovka produkuje světlo na principu rozžhaveného vlákna, oproti tomu zářivková svítidla, a tedy i úsporné žárovky - neboť zjednodušeně si můžeme úsporné žárovky jako zařivku miniaturizovanou tak, aby se vešla do příslušné patice – pracují na principu záření iontů plynu, kterým prochází elektrický proud.
Z toho vyplývá i důvod, proč jsou kompaktní zářivky tak úsporné; neboť u principu rozžhaveného vlákna klasická žárovka spotřebuje průměrně 90% energie na teplo a pouhých 10% na světlo. Úsporná žárovka při stejném světelném toku spotřebuje asi o 80% méně energie!

Cena vs. Životnost

Tuto vlastnost vyvažuje fakt, že úsporné žárovky jsou několikanásobně dražší, než klasické, ale nesmíme zapomínat, že klasická žárovka má životnost přibližně 1000 hodin, kdežto úsporná 6000-16000 hodin!
Zpočátku se tedy může zdát volba úsporné žárovky z hlediska nákladů nevýhodná, ale v důsledku několikanásobné životnosti a minimální spotřeby energie uspoří jedna kompaktní zářivka oproti klasické průměrně 2000 Kč.

Pochyby? V žádném případě!

Shrneme tedy veškeré argumenty, které mluví pro i proti úsporným žárovkám a ukážemeVám důvod, proč je dnes prakticky nesmyslné plýtvání svítit klasickou žárovkou:
Úsporná žárovka je dražší.
ALE svítí mnohem déle a s mnohem menšími náklady! Navíc jejich ceny klesají.
Úporná žárovka má delší dobu náběhu na plný výkon.
To dnes skoro NEPLATÍ, úsporné žárovky sice stále mají určitou dobu náběhu na plný výkon , ale u dnešních moderních úsporných žárovek je doba náběhu minmální a stále se zkracuje.
Navíc Evropská komise klasické žárovky postupně zakazuje. Proč? Důvodem není pouze úspora energie, ale také snaha o výrazné snížení emisí oxidu uhličitého. Proto mají klasické žárovky zmizet do roku 2012.
Existuje samozřejmě celá řada dalších světelných zdrojů, např. různá led svítidla nebo halogenové žárovky. O těch snad příště.

Šetřete energii, šetřete peníze, šetřete přírodu – používejte úsporné žárovky.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.