Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak v domě rozmístit zásuvky a vypínače?

Interiér
Odpověděl:
VojtěchVojtěch

Odpověď:

Pořizujete si nový dům či jste se rozhodli pro rekonstrukci? V tom případě než se pustíte do malování a dalších podobných prací, je velmi důležité si předem dobře promyslet rozmístění vypínačů a zásuvek.

Zásuvky a vypínače jsou součástí každého domu či bytu. Již je ani neregistrujeme, ale bez nich bychom se jen těžko obešli. Pokud jsme se nastěhovali již do hotového a nechceme již do ničeho zasahovat, bohužel již rozmístění vypínačů ani zásuvek neovlivníme. Při rekonstrukci či pořizování nového domu je však dobré si rozmístění alespoň zhruba naplánovat tak, aby vám zásuvka či vypínač později nikde nechyběly a nemuseli jste poté vše řešit natahováním prodlužovaček či v každé zásuvce mít rozdvojky.

Vypínače

Při rozmisťování vypínačů je důležitá samozřejmě jak praktická stránka, tak i ta estetická. Co se praktičnosti týče, je nejlepší a většinou také obvyklé umístit vypínač hned vedle dveří. Optimální výška pro umístění vypínače je 120-150 cm. Když tedy přijdete do místnosti, hned víte, kam po vypínači sáhnout. Předem si proto alespoň předběžně rozmyslete, kam budete chtít umístit například skříň, aby se vám nestalo, že byste nábytkem vypínač zakryli a museli po něm šátrat. Když budete vědět alespoň stranu, kam skříň přijde, můžete tomu vypínač skvěle přizpůsobit.
Neméně důležitá je ale také stránka estetická. V dnešní době se již nemusíme omezovat pouze jedním druhem vypínačů. Na trhu je spousta barev a také spousta druhů. Klasické vypínače, kde pouze jedním zmáčknutím svítidlo rozsvítíte či zhasnete, dále pak samozřejmě dvojité vypínače, kdy svítidlo rozsvěcujeme na dvě fáze. Samozřejmě ale nejen to. Na trhu jsou již nyní také vypínače, které zvládají zapnout více světel najednou, vypínače s nastavitelnou intenzitou světla a také nemůžeme zapomenout na stmívače. Také co se týče barev, je jich zde na výběr nepřeberné množství. Vše již záleží jen na vás, aby vám k sobě vše hezky ladilo.
 

Zásuvky

U rozmístění zásuvek je potřeba být neméně obezřetní. V první řadě záleží také na tom, do které místnosti je budeme chtít umístit.
V koupelně je nutné držet se kromě praktického využití také bezpečnostních norem. Jelikož zde můžou dojít často do styku s vlhkostí či přímo s vodou, je potřeba být zvláště obezřetní. V okolí sprchového koutu či vany proto zapomeňte na umístění zásuvek. Zde být v žádném případě nemohou. Jako první je potřeba zásuvky umístit k zrcadlu, kde budete potřebovat zapojit například fén, kulmu či podobné věci k úpravě vlasů. Zde můžete umístit i plastové chrániče, abyste si byli jisti, že se vám sem voda nedostane. Dále je také potřeba vědět dopředu, kde budete mít postavenou pračku či sušičku a podle toho také zásuvky rozmístit.  
 
Další jsou zásuvky v kuchyni. Zde je rovněž vždy potřeba mít předem promyšlené, co jak bude poskládáno. Co se týče sporáku nebo také myčky a podobných spotřebičů, je dobré zásuvky k nim umístit například do spodní skříňky pod kuchyňský dřez. Rozhodně ji neumisťujte hned za sporák, kde by byla vystavována vysokým teplotám a také by bylo nevzhledné je mít natažené nad varnou deskou, kde by vám jen překážely. Dále je potřeba myslet na digestoř a lednici. K pracovní desce potom nezapomínejte dát několik zásuvek, které budete jistě potřebovat. Jedna zásuvka je zde opravdu málo.


  
U dalších místností je potřeba se samozřejmě také zamyslet nad tím, jaký nábytek na konkrétních místech budete při pořizování nového domu mít. K obývací stěně je dobré umístit hned několik zásuvek, jelikož dnešní doba není omezena pouze na televizi. Mnoho z vás má jistě domácí kino, různé repro soustavy, DVD přehrávač a další. Předem tedy zvažte, kolik zásuvek zde budete potřebovat. V ložnici samozřejmě nezapomínejte dát si zásuvku z obou stran postele kvůli lampičkám na noční stolek či nabíječce, kterou jistě často využíváte.
Samozřejmě to není vše. Rozmístění nábytku a poté i zásuvek ve všech místnostech si dobře promyslete dopředu. U zásuvek platí vždy pravidlo, že čím více, tím lépe a také, že je lepší dříve než později. Veškeré lampy, vysavač a další spotřebiče je potřeba mít kde zapojit. Buďte tedy při osazování vašeho domu zásuvkami velmi obezřetní, abyste nemuseli vše řešit, až už bude pozdě.

Autor článku:

Vojtěch
Vojtěch Hlavní nákupčí

Vojtěch jakožto hlavní nákupčí fandí designu a neotřelým barevným kombinacím. Kromě toho zná také veškeré technické úskalí svítidel, včetně jejich správné instalace. Pravidelně se proto s vámi o tyto informace dělí formou článků v poradně. Zapojit LED pásek nebo ventilátor už bude hračka.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Copyright © 1994 – 2023 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i