Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Vyberte si do jednotlivých místností správné osvětlení

Interiér
Odpověděl:
MichaelaMichaela

Odpověď:

Při zařizování domácnosti byste v žádném případě neměli výběr osvětlení zanedbat. Rozhodně je důležitější než barva stěny nebo dekor nábytku. Druh, intenzita či barva světla totiž zásadně ovlivňuje charakter místnosti, atmosféru a celkový komfort.

Se špatně zvolenými svítidly se nebudete doma cítit nikdy skutečně dobře. Abyste předešli například bolestem očí či hlavy nebo dokonce nepříjemným zraněním, ve spolupráci s vyhledávačem nábytku Biano.cz vám poradíme, jaký typ osvětlení se hodí do jednotlivých místností a k určitým činnostem. Obecně lze ale říci: do pracovních částí volte studené bílé světlo, do míst určených k relaxaci teplé žluté světlo.
 

V kuchyni jde o bezpečí i požitek z jídla

Více různých druhů svítidel je vhodné umístit do kuchyně více než kde jinde. Základem je centrální stropní osvětlení, ale potřebujete především perfektně nasvítit veškeré pracovní plochy, a to nejlépe úspornými zářivkami či zabudovaným bodovým LED osvětlením. Důležitá je i teplota světla: vybírejte žárovky označené jako 4200 K, které vyzařují intenzivní bílé světlo a na vaření vám tak dobře posvítí. Do jídelny ale zvolte raději lustr se stínidlem a žárovkou vyzařující teplé světlo (označeno jako 2400 K), není tak ostré a stolovat se vám díky němu bude příjemněji.
 
Osvětlení kuchyně

V obývacím pokoji byste měli mít podmínky k relaxaci

Obývací pokoj slouží obvykle především k odpočinku, proto sem volte měkké, teplé světlo. Lustr či jiné stropní osvětlení by navíc nemělo být umístěno přímo ve středu místnosti, kde to nedává smysl, ale nad konferenčním stolkem. Aby byla místnost osvětlena dokonale, je vhodné doplnit centrální osvětlení stojacími, nástěnnými či stolními lampami. Ty můžete nasměrovat různými směry. Vhodné je tu i použití stmívačů, s jejichž pomocí můžete přizpůsobovat intenzitu osvětlení různým účelům či denní době. Nezapomeňte ke křeslu umístit lampičku s ohebným ramenem na čtení, abyste si mohli v klidu číst nebo luštit křížovky, aniž byste ostrým světlem obtěžovali ostatní členy domácnosti.
 
Osvětlení obývacího pokoje

Aby se vám v ložnici dobře usínalo i vstávalo

V žádném případně nekupujte do ložnice žárovku s ostrým studeným světlem. Abyste předešli světelným šokům, které vaše oči nadmíru namáhají a unavují, zvolte plošné, měkké teplé světlo umístěné v závěsném lustru s několika rameny či se stínidlem. Pokud si v posteli rádi čtete, umístěte na noční stolky malé stolní lampy, nejlépe s otočnou hlavou, abyste nerušili spícího partnera. Pokud chcete, můžete v ložnici také pomocí LED pásků či bodovek nasvítit podhledy - vypadá to krásně a vytváří to úžasnou intimní atmosféru.
 
Osvětlení ložnice

Do koupelny se kvůli vodě nehodí jen tak ledajaké osvětlení

Nejsložitější to je s osvětlením v koupelně. Hlavním kritériem výběru tu vždy musí být dobré krytí osvětlení (označeno jako IP), které jej chrání před průnikem pevných i kapalných částic dovnitř. Do koupelny se doporučuje minimálně IP 42, které odolá i postříkání světla vodou. Vanu či sprchový kout osvětlete žlutým světlem, díky němuž budete moci příjemně relaxovat, k umyvadlu, kde se líčíte či holíte, ale zvolte spíše bílé světlo, které odhalí všechny nedokonalosti.
 
Osvětlení koupelny

Hravé i praktické osvětlení dětského pokoje

Osvětlení v dětském pokojíčku nejspíš změníte hned několikrát, podle toho, jak děti porostou a jak se budou měnit jejich potřeby. Lustr či stropní osvětlení je ale základem vždycky, aby si děti mohli na podlaze hrát i po setmění. Vhodné tu jsou i orientační světla a noční světla do zásuvky, aby se malé děti v noci nebály a nezakoply, až půjdou na záchod. Na psací stůl větších dětí pak samozřejmě patří pracovní lampička, která by měla být umístěna tak, aby si dítě nestínilo. A malou lampičku můžete umístit i k posteli, aby si před spaním mohlo číst nebo listovat v oblíbených knížkách.
 
Osvětlení dětského pokoje

Autor článku:

Michaela
Michaela Vedoucí zákaznického oddělení

Michaela je vedoucí zákaznického oddělení a našla si zálibu v inteligentním osvětlení a světelných zdrojích. Sdílí s vámi své nadšení prostřednictvím článků zaměřujících se například na výhody a fungování inteligentního osvětlení. Ale také radí, jak vybrat správný světelný zdroj a proč je výhodné myslet na LED technologii.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i