Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak číst energetické štítky

Aktuality a oznámení

Michaela

Vyznat se v energetickém štítku je lehčí, než se zdá. V dalších pár odstavcích vám to dokážeme.

Energetický štítek označuje a třídí produkty podle energetické náročnosti. Jinými slovy, pomůže vám si představit, jaké náklady u produktu můžete očekávat. A výrobce pro změnu motivuje k vývoji kvalitnějších a úspornějších produktů. 

Co se dočtete v energetickém štítku

Aktuální podoba energetických štítků je velmi jednoduchá. Na obalu výrobku najdete celkem 7 energetických tříd rozlišených barvou (od nejlepší zelené po nejhorší červenou) a písmeny A až G. Písmeno A znamená energeticky nejméně náročný zdroj, písmeno G nejnáročnější. Konkrétní třídu výrobku zjistíte podle černé šipky a bílého písmena na pravé straně štítku. Štítek obsahuje také informaci o spotřebě v kilowattech za 1 000 hodin, což je hodnota, která odpovídá průměrnému ročnímu svícení v domácnosti. Na energetických štítcích najdete také QR kód, přes který se dostanete do produktové Evropské databáze (EPREL). V ní najdete podrobné informace o produktu. 


Poznámka: Na webu může být energetický štítek nahrazen základní energetickou šipkou (najdete ji hned po rozkliknutí produktu). Šipka vás přesměruje na podrobný štítek konkrétního výrobku.

Původní třídění energetických štítků

Možná si ještě pamatujete původní značení energetických štítků s kategoriemi A+++, A++ a dalšími. Není se čemu divit, ke změně došlo teprve nedávno, v březnu roku 2021. Aktuální podobu musí nést všechny produkty, které přišly na trh po 1. 5. 2021. A v roce 2024 byste se měli setkat už výhradně s novým značením. 

Proč ke změně došlo?

Důvodů pro změnu bylo hned několik. Tak především, v posledních letech vývoj dospěl k tomu, že veškerá elektrická světla, zařízení i žárovky byly stále energeticky účinnější a úspornější. Rozdíly mezi třídami A+, A++ nebo A+++ se tím setřely. A navíc bylo jejich označení stejnými písmeny (s pomocí plusových znamének) matoucí. Nové třídění má pro nás spotřebitele, kromě lepší orientace, ještě jednu výhodu. Je přísnější. Například produkty nejvyšší třídy A+++ mohly být nově zařazeny až do kategorie C. V současné době jsou dokonce kategorie A a B téměř prázdné a vytváří tak prostor pro další inovativní zdroje v budoucnu. 

Výrobek nemá energetický štítek 

Dle nového nařízení energetický štítek nenaleznete u všech svítidel. Jde o tyto případy:


Svítidla bez světelného zdroje. Při pořízení lustru, lamp a jiných svítidel bez světelného zdroje není energetický štítek uveden. Energetická náročnost svítidla vyplývá ze světelného zdroje, který do svítidla použije sám zákazník.

Světelný zdroj lze vyjmout. Jedná se o svítidla se světelným zdrojem, který lze nahradit. Energetickou třídu naleznete v návodu a vztahuje se pouze k danému světelnému zdroj.

Světelný zdroj nelze vyjmout. Znamená to, že svítidlo obsahuje světelný zdroj, který je pevnou součástí svítidla. Jedná se například o LED pásky. Energetickou účinnost v tomto případě naleznete v návodu a vztahuje se pouze k danému světelnému zdroji.

Další výjimky. Mezi další výjimky, u kterých se energetický štítek nevyskytuje, patří například svítilny na baterii, speciální technologické světelné zdroje, světelné zdroje pro motorová vozidla nebo barevné světelné zdroje (vánoční osvětlení a jiné drobné dekorační předměty).

Autor článku:

Michaela
Michaela Vedoucí zákaznického oddělení

Michaela je vedoucí zákaznického oddělení a našla si zálibu v inteligentním osvětlení a světelných zdrojích. Sdílí s vámi své nadšení prostřednictvím článků zaměřujících se například na výhody a fungování inteligentního osvětlení. Ale také radí, jak vybrat správný světelný zdroj a proč je výhodné myslet na LED technologii.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Podobné články

Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje
Jakou vybrat LED žárovku? O světelných zdrojích

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i