Vybíráme vhodné osvětlení do obývacího pokoje | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

volejte 515 555 111 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Vybíráme vhodné osvětlení do obývacího pokoje

Datum: 22.12.2010

Druhá část z našich rad, jak na osvětlení interiéru.

Abychom se v obývacím pokoji cítili dobře, musíme si vybrat takový styl osvětlení ,který nám vyhovuje. Někdo upřednostňuje eleganci a luxus, jiný pohodlný či sportovně laděný styl. Jelikož osvětlení obývacího pokoje je významným účelovým a výtvarným doplňkem prostoru, jeho výběr si zasluhuje patřičnou pozornost. Při pořizování osvětlení musíme zohlednit tvarové, barevné a materiálové sladění s nábytkem, stěnami, bytovým textilem a doplňky.

Každá místnost by měla mít centrální světlo, které se možná nevyužívá každodenně ale je třeba například při úklidu a podobně. Totéž platí i pro obývací pokoj. Avšak zde jen málokdy vystačíme pouze s umístěním jednoho centrálního svítidla. Vzhledem k množství různorodých činností, jež v obývacím pokoji vykonáváme je třeba pořídit další svítidla

Na celkové osvětlení pokoje se požívá měkké a dobře rozptýlené světlo. Běžným zdrojem smíšeného osvětlení jsou klasické a svícové žárovky umístěné ve stropních nebo nástěnných svítidlech se stínítky zabezpečujícím dostatečný rozptyl světla

Při osvětlení prostoru se velice dobře uplatňuje jak přímé tak nepřímé světlo získané odrazem světelných paprsků od stropu, stěn apod. Vhodným zdrojem nepřímého odraženého světla jsou halogenové žárovky. Vzniklé světlo je měkké, rozptýlené a současně si zachovává požadovaný jas.

Na lokální osvětlení pracovních a jiných koutů místnosti se používají nástěnná nebo stojanová svítidla s usměrněným tokem osvětlení. Umísťují se tak, aby požadované místo dostatečně osvětlovaly a zároveň neoslňovaly.

   • Na osvětlení malého stolku dobře poslouží stojanové nebo závěsné stahovací svítidlo s úspornými žárovkami. Světlo by mělo být rozloženo co nejrovnoměrněji, aby na desce stolu nevznikaly výrazně světlejší a tmavší místa.
   • Čtecí koutek s křeslem je nejvhodnější osvítit stojací lampou s regulovatelným tokem světla.
   • Při osvětlování televizoru postačí 25W žárovka. Svítidlo musíme umístit tak, aby neoslňovalo a neodráželo se v obrazovce.

Použití více zdrojů osvětlení má nejen praktický význam, ale zároveň vznikají příznivější světelné podmínky prostředí. Zdroje se mohou přizpůsobovat aktuálním potřebám a ty, které se právě nepoužívají mohou zůstat vypnuté. Vzájemným překrýváním ostrovů světla z různých zdrojů vzniká současně dojem zvětšení prostoru, což jistě mnozí z vás uvítají.

Věřím, že pokud jste doteď tápali, kam jaké svítidlo umístit, nyní již máte jasno a s naší pomocí si vytvoříte dokonalé osvětlení obývací pokoje. V dalším článku si řekneme, jak na správné osvětlení ložnice.


                                                 

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.