Bezpečnostní zóny pro umístění svítidel | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

515 555 111 , Po-Pá do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Bezpečnostní zóny pro umístění svítidel

Datum: 3.10.2010

Nevíte jak vhodně umístit zásuvky, vypínače nebo svítidla v koupelně? Pomůže Vám náš článek o bezpečnostních zónách.

Ač se může zdát,že koupě a instalace světla není žádná věda, nenechte se mýlit. Zvláště koupelnové osvětlení vyžaduje speciální pozornost. Jak je známo, voda je velmi dobrý vodič elektrického proudu a proto je nutné před ni všechny spotřebiče chránit. Z toho důvodu se elektrická instalace v koupelnách řídí přísnými pravidly a normami.
Abychom mohli vybrat správné svítidlo, musíme zvážit, do které části koupelny a za jakým účelem jej pořizujeme. Prostory koupelny se totiž dělí do takzvaných bezpečnostních zón.

Bezpečnostní zóny:
• Zóna 0 - Vnitřní prostor vany nebo sprchového prostoru. Zde se nesmí nacházet žádné spínače ani zásuvky.
• Zóna 1 - Prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25m (měřeno od podlahy). Zde mohou být zařízení pouze na bezpečné malé napětí, přičemž zdroj bezpečného napětí musí být mimo zóny 0,1 a 2.
• Zóna 2 - Je ve vzdálenosti 0,6m od vany či sprchového prostoru a2,25m nad podlahou. Zde mohou být jednotky pro napájení holících strojků a spínače a zásuvky na bezpečné malé napětí, přičemž jejich zdroj musí být mimo zóny 0 až 2.
• Zóna 3 - Prostor mimo zóny 0,1,2.

Teď tedy k samotnému nákupu. Prioritou při nákupu svítidla je rozhodnutí do jaké části koupelny jej pořizujeme. Dle toho zjistíme jaká je v oné části koupelny bezpečnostní zóna. A z toho všeho zjistíme jaký stupeň ochrany IP musí světlo mít. Nakonec už jen otevřeme nějaký e-shop se světly, například www.svet-svitidel.cz a vybereme ze širokého sortimentu jež nám nabízí. Avšak vždy je nutné si pamatovat, že každou instalaci svítidla by měl provádět kvalifikovaný elektrikář!

O tom jakou ochranu má svítidlo se dočtete v následujícím článku.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.