Bezpečnostní zóny pro umístění svítidel | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

volejte 515 555 111 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Bezpečnostní zóny pro umístění svítidel

Datum: 3.10.2010

Nevíte jak vhodně umístit zásuvky, vypínače nebo svítidla v koupelně? Pomůže Vám náš článek o bezpečnostních zónách.

Ač se může zdát,že koupě a instalace světla není žádná věda, nenechte se mýlit. Zvláště koupelnové osvětlení vyžaduje speciální pozornost. Jak je známo, voda je velmi dobrý vodič elektrického proudu a proto je nutné před ni všechny spotřebiče chránit. Z toho důvodu se elektrická instalace v koupelnách řídí přísnými pravidly a normami.
Abychom mohli vybrat správné svítidlo, musíme zvážit, do které části koupelny a za jakým účelem jej pořizujeme. Prostory koupelny se totiž dělí do takzvaných bezpečnostních zón.

Bezpečnostní zóny:
• Zóna 0 - Vnitřní prostor vany nebo sprchového prostoru. Zde se nesmí nacházet žádné spínače ani zásuvky.
• Zóna 1 - Prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25m (měřeno od podlahy). Zde mohou být zařízení pouze na bezpečné malé napětí, přičemž zdroj bezpečného napětí musí být mimo zóny 0,1 a 2.
• Zóna 2 - Je ve vzdálenosti 0,6m od vany či sprchového prostoru a2,25m nad podlahou. Zde mohou být jednotky pro napájení holících strojků a spínače a zásuvky na bezpečné malé napětí, přičemž jejich zdroj musí být mimo zóny 0 až 2.
• Zóna 3 - Prostor mimo zóny 0,1,2.

Teď tedy k samotnému nákupu. Prioritou při nákupu svítidla je rozhodnutí do jaké části koupelny jej pořizujeme. Dle toho zjistíme jaká je v oné části koupelny bezpečnostní zóna. A z toho všeho zjistíme jaký stupeň ochrany IP musí světlo mít. Nakonec už jen otevřeme nějaký e-shop se světly, například www.svet-svitidel.cz a vybereme ze širokého sortimentu jež nám nabízí. Avšak vždy je nutné si pamatovat, že každou instalaci svítidla by měl provádět kvalifikovaný elektrikář!

O tom jakou ochranu má svítidlo se dočtete v následujícím článku.

Copyright © 1990 – 2016 Jiří Mánek