Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Čím nahradit klasickou vláknovou žárovku?

O světelných zdrojích

Michaela

Od roku 2012 platí zákaz výroby vláknových wolframových žárovek. Poradíme vám, jakým typem světelného zdroje klasickou edisonku nahradit.

Od roku 2012 platí zákaz výroby vláknových wolframových žárovek. Poradíme vám, jakým typem světelného zdroje klasickou edisonku nahradit a na co při výběru, ať už halogenové, úsporné nebo LED žárovky, pamatovat.  

Proč byla zakázána výroba klasických žárovek? 

U klasických vláknových žárovek byl hlavním kritériem výběru počet wattů. Pro lampičku stačila 40watová nebo 60watová baňka, pro lustr pak 100W. Tento údaj ale v současné době pozbývá na důležitosti, protože hodnota wattů značí jen spotřebu energie a neuvádí konkrétní množství světla, které zdroj poskytne. Můžete mít dvě žárovky o příkonu 20 W, jednu klasickou vláknovou a druhou LED, a přestože příkon bude stejný, intenzita osvětlení bude diametrálně odlišná. Je to způsobeno tím, že vláknová žárovka se intezivně zahřívá a zhruba 90 % energie spotřebuje na teplo a pouze 10 % na světlo. Může se tak hodit třeba do akvária nebo do místností, kde se svítí jen velmi málo, ale na běžné časté osvětlení je neefektivní a neekologická. Proto byla její výroba Evropskou unií zakázána a je stále těžší ji vlastně v obchodě koupit. V našem e-shopu  již nabízíme pouze její efektivnější náhrady a to v podobě halogenových, úsporných a LED žárovek

Místo watů si zjistěte lumeny

Když není podstatný počet watů, podle čeho se tedy řídit? Rozhodující je počet lumenů. Ty jsou jednotkami světelného toku, který udává celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu. Počet lumenů musí být vždy uveden na krabičce a logicky platí: čím více lumenů, tím větší světlo. 
Existují různé propočty, např. 100W klasickou žárovku adekvátně nahradí LED žárovka nebo kompaktní zářivka (úsporka) o příkonu zhruba 22 W, ale samozřejmě mezi jednotlivými světelnými zdrojí bývají rozdíly, takže vždy dodporučujeme zkoumat obal nebo si v e-shopu přečíst specifikaci v detailu produktu. Dočtete se počet watů, lumenů, kelvinů (ty ovlivňují barvu světla) a samozřejmě rozměry. 
Každý typ světelného zdroje má své výhody a nevýhody. Například halogenová žárovka je méně intezivnější, ale levnější. Za LED žárovku zase zaplatíte více, ale je úspornější a vydrží svítit mnohem více hodin.

Autor článku:

Michaela
Michaela Vedoucí zákaznického oddělení

Michaela je vedoucí zákaznického oddělení a našla si zálibu v inteligentním osvětlení a světelných zdrojích. Sdílí s vámi své nadšení prostřednictvím článků zaměřujících se například na výhody a fungování inteligentního osvětlení. Ale také radí, jak vybrat správný světelný zdroj a proč je výhodné myslet na LED technologii.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i