Tajemství kvalitního osvětlení | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

volejte 515 555 111 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Tajemství kvalitního osvětlení

Datum: 25.3.2010

Nevíte si rady s výběrem a umístěním svítidla? Přečtěte si jak vybrat správné osvětlení!

Kvalitní osvětlení není jen povinností, je to zároveň možnost jak ozvláštnit prostor a dodat mu vzhled, který pomůže dostat náladu tam kam právě chceme, ať už pohodu k vínu či knize, či ostřejší soustředěné světlo pro práci.

Příprava
V současnosti se na výběr svítidla klade velký důraz. Již při samotné stavbě, nebo rekonstrukci, je vhodné se věnovat výběru svítidel i jejich rozmístění, popřípadě si nechat připravit projekt odborným studiem, abychom si mohli nachystat kabelové rozvody do zdí , třeba pro nástěnná nebo zářivková (popř. technická zářivková) svítidla.

Základní principy pro výběr svítidla
Při výběru osvětlení můžeme vycházet z několik základních principů. Stropní svítidla jsou základem pro osvětlení snad každé místnosti, zvláště těch s malou výškou. Pro další místnosti můžeme zvolit, nejen jako doplnění, třeba stojací lampy, která zajistí dost osvětlení pro jednoduchou činnost, třeba čtení, a přitom nebude rušit okolí. Nástěnná svítidla většinou využívají odrazu světla od plochy zdi, nebo stropu a svítí nám tak rozptýleným světlem, která je příjemné a navozuje atmosféru odpočinku a relaxace. Naopak bodová svítidla (bodové osvětlení) silně dopomůžou ke zvýraznění každé dominanty prostoru, ať už obrazu, plastiky, či čehokoliv jiného.

Osvětlení jídelny a kuchyně
V kuchyni nezapomeneme na osvětlení pracovní plochy silným, ale rozptýleným světlem, aby se nám při práci netvořily ostré stíny. Pro jídelny jsou asi nejideálnější lustry a svítidla se stavitelnou výškou a množstvím světla. Stolní lampy patří mezi klasické typy osvětlení a jsou typickou součástí pracovního stolu, ale současně jsou velmi praktické díky své mobilitě.

Osvětlení v koupelně
Koupelnová svítidla jsou velmi specifická. V koupelně osvětlíme zrcadla, umyvadla, vanu a sprchový kout, popřípadě ještě použijeme další osvětlení úložných prostor, nezapomeneme na bezpečnost a do koupelny instalujeme pouze koupelnová svítidla určená do vlhkého prostředí.

Venkovní osvětlení
Poměrně opomíjená součást domovního osvětlení je osvětlení zahrady a venkovní svítidla vůbec. Přitom není snad nic krásnějšího než lehce zapuštěnými barevnými svítidly osvícená cesta k domu, nebo k nějakému zajímavému zákoutí zahrady. Venkovní svítidla mají také mnoho podob, můžeme si vybrat některé ze   závěsných a nástěnných svítidel nebo zvolit zahradní lampy, které jsou venkovní obdobu známé stojací lampy.

Copyright © 1990 – 2016 Jiří Mánek