Jak na správné osvětlení interiéru | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

volejte 515 555 111 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Jak na správné osvětlení interiéru

Datum: 5.11.2010

První část z našich rad, jak na osvětlení interiéru.

Špatná nálada, únava, stres, deprese a mnohé další psychické nemoci mohou souviset se špatně zvoleným osvětlením interiéru. Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem domu ale i s vaši psychikou úplné divy. Díky dobře zvolenému osvětlení se lépe soustředíme, nekazíme si oči a jsme celkově v psychické pohodě. 

Při výběru vhodného osvětlení musíme zvážit mnohé aspekty, mezi než patří hlavně funkčnost místnosti. Měli bychom mít také konkrétní představu o tom, jaké funkce by osvětlení mělo splňovat. Při řešení osvětlení je nutné vzít v úvahu i vlastnosti povrchů matriálů. Obecně platí, že tmavé barvy a strukturované povrchy světlo pohlcují. Naopak světlo odrážejí hladké, světlé a lesklé povrchy.

Světelné zdroje
Požadavky na světelné zdroje se mění. Do popředí se dostává hlavně úspora spotřebované elektrické energie a také produkty jež mají dlouhou životnost a neškodí životnímu prostředí. Avšak jedním z nejdůležitějších parametrů je měrný výkon. Čím je tento výkon vyšší, tím je zdroj účinnější. Neboli ze stejného množství elektřiny vyrobí více světla.

Žárovky jsou nejznámějším a nejrozšířenějším zdrojem tepla. Jsou však nejméně hospodárné. Žárovka ze svého příkonu vezme neuvěřitelných 95% na teplo a jen 5% na světlo. Také jejich životnost je dost krátká, proto je lepší je využívat tam, kde se svítí krátký čas a nepravidelně.

Halogenové žárovky jsou úspornější než běžné žárovky a mají asi třikrát delší životnost. Umožňují vytvořit jedinečné osvětlení interiéru. Jsou vhodné na zvýrazňující osvětlení ale použít je lze i na osvětlení pracovních míst nebo na čtení.

Zářivky jako jedny z efektivních zdrojů světla v porovnání se standardní žárovkou vyprodukují stejné množství světla s použitím menšího množství elektrické energie. Zářivky jsou v domácnostech vhodným světelným zdrojem tam, kde se klade důraz na optimální využití elektrické energie, jasné a kontrastní světlo a dlouhou životnost bez poklesu světelného toku.

Kompaktní zářivky mají až 80ti procentní úsporu elektrické energie při porovnání s běžnou žárovkou. Můžeme jimi naradit žárovky ve stávajících svítidlech. Jsou vhodné zejména v interiérech, kde se déle svítí.

Důležitá je i barva
Osvětlení by mělo vyzařovat teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem. Na mnoho lidí totiž bílé světlo s modravým nádechem působí chladně a nepříjemně. Ideální je kombinace měkkého a bodového světla. V případě měkkého světla by mohla být vhodným řešením stropní svítidla, jejichž proud světla směřuje ke stropu. V případě jejich využití mluvíme o nepřímém osvětlení. V poslední době se také ujalo osvětlení interiérů pomocí stropních lišt, které se však hodí pouze do interiérů s vyšším stropem. Bodové osvětlení by mělo mít nižší intenzitu a mělo by být nasměrováno na část místnosti, zátiší nebo předmět jež chceme zdůraznit. Účelem bodového osvětlení je napomáhat při orientaci v interiéru a nechat vyniknout kouzlo jeho příjemných zákoutí. Nemělo by oslňovat ani vytvářet rušivé stíny. Není vhodné použít jej jako centrální osvětlení. V interiéru totiž způsobuje velké kontrasty, což by se zanedlouho projevovalo únavou očí.

To byla první část z našich rad, jak na osvětlení interiéru. Doufáme, že jsme Vám pomohli, a příště se již podíváme jak osvětlit konkrétní danou místnost.

Článek jak vhodně osvětlit obývací pokoj naleznete zde.


                                           

Copyright © 1990 – 2016 Jiří Mánek