Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak vybrat autožárovku?

O světelných zdrojích

Vojtěch

Správné žárovky do auta musí správně sedět, dostatečně dlouho vydržet, dát vám dost světla a zároveň nesmí příliš oslňovat. Abyste poznali, jestli tyto podmínky opravdu splňují, musíte si před nákupem položit několik otázek. Jaký vlastně typ žárovky koupit?

V návodu k obsluze vozu, případně po vyjmutí dosloužilé žárovky, zjistíte, jaký typ autožárovky je ve vašem světlometu. U moderních aut s oddělenými světly pro tlumená a dálková světla to budou jednovláknové patice autožárovek H7, u jednodušších světel dvouvláknové žárovky do auta H4. Toto označení je uvedeno na krabičce i na patici autožárovky.

Důležité je také sledovat napětí žárovky do auta a její příkon. Do osobních aut musejí mít homologované autožárovky pro noční a denní svícení vždy 12 V a 55 W příkon. U nákladních vozů pak napětí 24 V. Tyto údaje najdete přímo na autožárovce žárovce.

Homologované led autožárovky jsou samozřejmě s nižšími hodnotami, ale jejich přepočet LED hodnot na klasickou žárovku musí přesně odpovídat.

 
U chytrých aut ale často nelze vyměnit klasickou žárovku do auta za ledkovou, protože auto vnímá LED žárovku, díky její nízké spotřebě, jako prasklou žárovku. 

Tento problém dokáže vyřešit označení CAN BUS. Pokud je u žárovky toto označení, znamená to, že vám moderní automobily nebudou hlásit prasklou žárovku, ani detekovat nízkospotřebovou LED autožárovku, která tímto bude svítit.

 

Jakou tedy autožárku vybrat?

Možná vám pomůže následující přehled.
 
 autozarovky

Jak poznat homologovanou žárovku do auta? 

Krabička nebo přímo žárovka musí mít homologační značku ve tvaru E + číslo země. Pro ČR je to 7, Holandsko má například E4. Ale ani zde nemáme jistotu, zda autožárovka opravdu prošla zkouškou nebo zda se jedná o plagiát.

Proto je velmi důležité nakupovat tento sortiment autožárovek od známých značek nebo od tradičních výrobců, kteří jsou schopni hodnověrně předložit doklad o schválení autožárovky pro provoz na pozemních komunikacích.

Autor článku:

Vojtěch
Vojtěch Hlavní nákupčí

Vojtěch jakožto hlavní nákupčí fandí designu a neotřelým barevným kombinacím. Kromě toho zná také veškeré technické úskalí svítidel, včetně jejich správné instalace. Pravidelně se proto s vámi o tyto informace dělí formou článků v poradně. Zapojit LED pásek nebo ventilátor už bude hračka.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i