Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak vybrat správný LED pásek?

Poradna
Odpověděl:
LucieLucie

Odpověď:

LED pásky lze právem nazvat hitem dnešní doby v osvětlování. Neexistuje snad místo, které by nám nepomohly rozzářit a diametrálně změnit jeho charakter jedním snadným krokem. LED osvětlení dokáže dodat prostoru luxusní vzhled, výrazně moderní nádech či excelentní světelné efekty. Existuje jich však celá řada a může být složité rozhodnout se, který je právě pro vás ten správný. Stačí se ale držet několika málo našich rad a nemůžete s výběrem vhodného LED pásku šlápnout vedle.

Je důležité ujasnit si, co od LED osvětlení očekáváme a kam jej chceme nainstalovat. Poté stačí podle zvolených kritérií vybrat ten správný. Každý LED pásek má několik rozhodujících vlastností a níže si je podrobněji vysvětlíme.
 

1. Typ diody na pásku
led diody 
 
Nejčastěji se setkáme se dvěma druhy LED pásků, které nesou označení SMD 3528 nebo SMD 5050. Toto číslo udává rozměr diod. V prvním případě jde o diody o velikosti 35x 28 mm, ve druhém případě jsou diody velké 50x 50 mm. Pásky označené SMD 5050 mají asi 3x jasnější světlo než pásky označené SMD 3528. Je tedy podstatné uvědomit si, kam pásky budeme instalovat – pro dekorativní účely postačí pásky s diodami SMD 3528, pro preciznější osvětlení (např. šatní skříně či kuchyňské linky) doporučujeme zvolit LED SMD 5050.
 
2. Šíře LED pásku
 
Pásky s LED diodami se vyrábí v několika šířkách – nejčastěji jde o šíře 8 mm, 10 mm a 12 mm. Podle velikosti prostoru, který na jeho umístění máme, si vybereme odpovídající šíři LED pásku.

3. Vodotěsnost LED pásku
 
Dalším důležitým aspektem, který hraje roli při správném výběru pásky, je jeho IP krytí. Pro nasvícení interiérů, kde je vyloučená přítomnost vody či zvýšené vlhkosti, lze volit klasické pásky označené IP20 nebo IP33. Pro kuchyňské linky či koupelny je vhodné volit voděodolné pásky s krytím IP65. Tyto pásky mají diody zalité v silikonu či silikagelu, jsou tak navíc chráněny nejen před vlhkem, ale také před prachem. Jejich životnost je také vyšší než u klasických pásků bez silikonového krytí diod. LED pásky označené IP68 jsou vodotěsné a jejich využití je zejména pro exteriéry, kde dochází k jejich přímému kontaktu s vodou.
 
 

4. Dělitelnost LED pásku
 
Každý LED pásek má na svém povrchu vyznačeny dělící body - většinou je tento bod na pásku co každých 5 cm.
 
 
 
Tyto malé části z kterých se pásek skládá se nazývají moduly a obsahují 3 diody či násobky tří. LED pásek lze v těchto vyznačených místech libovolně zkracovat – střih lze provést nůžkami či elektrikářskými kleštěmi. Poté lze pásky libovolně spojovat a umístit je doslova na míru danému prostoru. 
 
 

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Další dotazy z kategorie

Jak zapojit LED pásky? Aktuality a oznámení

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i