Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak zapojit lustr?

Mohlo by vás zajímat
Odpověděl:
VojtěchVojtěch

Odpověď:

Pokud jste si koupili nový lustr, je nyní důležité jej správně zapojit. Jak tedy na to?

Bezpečnost nade vše 

Vždy, když se jedná o zapojení do elektroinstalace do sítě, je lepší nechat vše na odborníkovi. V případě zapojení lustru je důležité řídit se určitými pokyny a v první řadě dodržovat bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úrazu či kopnutí elektrickým proudem. Zde se můžete dočíst, jakým způsobem byste postupovali v roli elektrikáře.
 
Jestliže lustr pouze měníte za nový, je nejprve nutné odmontovat ten starý, na což vždy použijte izolovaný šroubovák. Před samotným úkonem je téměř nezbytné vypnout pojistky. Samozřejmě postačí pouze ty, které ke svítidlu patří. Pokud však nevíte přesně, které to jsou, nenechávejte je v žádném případě zapnuté a raději vypněte celý hlavní jistič. Jakmile takto učiníte, je nyní lepší přesvědčit se, zda skutečně nejsou pod proudem stoprocentně funkční zkoušečkou.
 
pojistky

Montáž lustru 

V případě, že je vše v pořádku a zjistíte, že již pod proudem nejsou, můžete začít se samotným připojováním. Nejčastěji ze stropu visí celkem tři dráty, z nichž je jeden nulový, který vede přímo k pojistkám, druhý fázový a třetí ochranný. Každý z nich má jinou barvu. Fázový vodič bývá hnědý, případně černý, nulový vodič modrý a ochranný žlutozelený. Pokud si však přece jen nejste jistí, který je který, znovu pojistky zapojte a zkoušečkou odzkoušejte. Ten, který bude svítit, je fázový.


 
 
Jakmile již máte jasno v tom, který drát je který, můžete se pustit do samotného připojení. Nejčastěji se bude jednat o spojování kontaktů stejných barev. V praxi to tedy znamená spojit vodič hnědý fázový s kontaktem na žárovce a vodič nulový s kontaktem na obvod lustru, který bývá, jak jsme již zmiňovali, modrý. Nezapomeňte také zapojit uzemňovací žlutozelený kabel.
  null
 
Pokud jste to zvládli, je již nyní potřeba jen připevnit lustr ke stropu a namontovat žárovky. Poté jen znovu zapněte pojistky a odzkoušejte, zda vše svítí tak, jak má.
 
Pokud vám lustr svítí, gratulujeme! Avšak i když si myslíte, že vše zvládnete sami, tuto variantu opravdu nedoporučujeme. K zapojení svítidla doporučujeme vždy zavolat si certifikovaného elektrikáře.

Autor článku:

Vojtěch
Vojtěch Hlavní nákupčí

Vojtěch jakožto hlavní nákupčí fandí designu a neotřelým barevným kombinacím. Kromě toho zná také veškeré technické úskalí svítidel, včetně jejich správné instalace. Pravidelně se proto s vámi o tyto informace dělí formou článků v poradně. Zapojit LED pásek nebo ventilátor už bude hračka.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Štítky

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak zapojit LED pásky? Aktuality a oznámení

Copyright © 1994 – 2023 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i