Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jaké jsou patice světelných zdrojů?

Světelné zdroje
Odpověděl:
MichaelaMichaela

Odpověď:

Existuje mnoho druhů a typů osvětlení, svítidel a samozřejmě i světelných zdrojů. Jakmile si na základě důležitých vlastností a parametrů vyberete vhodnou žárovku, dalším neméně důležitým kritériem u žárovky je výběr vhodné patice, která se musí shodovat s daným svítidlem.

Co je patice?

Jde o tu část žárovky, ve které je usazena baňka i osvětlovací těleso. Tato patice pak zapadá do objímky a přenáší elektrický proud ze sítě do žárovky. Každé svítidlo je tedy vybaveno určitou objímkou a k této je třeba vybrat odpovídající žárovku, přesněji řečeno žárovku s odpovídající paticí/závitem.

LED technologie jako efektivní náhrada

V dnešní době nejmodernější a nejefektivnější LED technologie je výrazně úspornější, má dlouhou životnost a nahradí veškeré dosavadní světelné zdroje, což znamená, že všechny běžné žárovky se všemi druhy patic seženete i v LED provedení. Dokonce si můžete vybrat i tvar a velikost baňky. 

Napájení/příkon světelného zdroje

Zdroje napájené 230 V AC - ze sítě
Dnes se již jako náhrada klasických žárovek a bodovek s napětím 230 V nejčastěji používají 230V LED žárovky. Tyto žárovky můžete bez problémů pouze vyměnit, není nutné dokupovat žádné další komponenty.
 
Zdroje napájené 12 V - k těmto žárovkám a svítidlům ve valné většině potřebujete napájecí zdroj, který přemění napětí z 230 V AC na 12 V (některá LED svítidla mají již zdroj integrovaný).
Mějte na paměti, že k různým typům žárovek potřebujete odpovídající typ napájecího zdroje/trafa.
 

Druhy patic

Šroubovací patice (patice se závitem)
 

Nejčastěji jsou používané patice žárovek se závitem a dělíme je podle jejich velikosti. Každá velikost se používá na jiném typu světelného zdroje a každá se hodí na jiné použití. Číslo nám udává průměr žárovkové patice v milimetrech.

E27

Klasický velký závit E27 je nejznámější a nejrozšířenější. Je známý také pod názvem "Edisonův závit" - od toho také písmeno E, číslo 27 značí průměr v milimetrech.
S touto paticí se vyrábí LED žárovky, halogenové, úsporné, klasické wolframové žárovky i výbojky. Svítidla s touto paticí jsou vhodná jako hlavní osvětlení místností, garáží, chodeb, sklepů, ale i na venkovní použití. Pro tuto patici nalezneme i netradiční dekorační žárovky. Velká většina žárovek s paticí E27 je určena pro napětí 230 V, ale nalezneme i zástupce nízkonapěťové pro 24 V. 
 

E14

Druhý nejpoužívanější je klasický malý závit o průměru 14 mm. Hovorově je někdy nazýván jako "malý Edisonův závit" nebo "miňonka".
Žárovky E14 mají menší příkon (25 W nebo 40 W) a jsou obvykle určeny do designových a dekoračních svítidel, lamp a lustrů, do kuchyňských digestoří apod. Tvar žárovek je svíčka nebo kapka. Speciální aplikací žárovek s paticí E14 jsou směrové, tzv. reflektorové žárovky. Tyto žárovky se vyrábějí jak v provedení LED, tak v klasickém provedení. Žárovkovou patici E14 velmi často nalezneme u kompaktních úsporných zářivek, které nahrazují klasické žárovky
 
Méně používané patice se závitem, které se používají spíše u odborných nebo průmyslových aplikací:
 

E40 - "Goliáš"

Je největší ze šroubovacích patic s průměrem závitu 40 mm.
Tato patice je určena pro velmi výkonné aplikace. V minulosti se používala pro světelné zdroje s výkonem až 2000 W, dnes hlavně pro výbojky s výkonem až 400 W. Díky svým vlastnostem se většinou používají u speciálních žárovek určených především pro průmyslové a venkovní osvětlení.
 

E10 - "Trpaslík"

Patice pro nízkovoltové aplikace. Nalezneme ji v ručních svítilnách nebo vánočních řetězech.
 
 
Bajonetové patice
 

Mají tvar hladkého válce se dvěma protilehlými výstupky. Ty zapadají do výřezů tvaru "L" v objímce. Na dně objímky je odpružený kontakt. Světelný zdroj se zasune do objímky tlakem proti pružině a zajistí pootočením. Díky použití pružiny je bajonetové spojení odolné proti otřesům.

B22

Vyrábí se v provedení LED, najít je můžete ale i u úsporných žárovek či halogenek. Pracuje s napětím 230 V.
 

B22d

V naší nabídce naleznete s touto paticí LED žárovky vhodné například pro venkovní dekorace.
 

GU10

Písmeno G je odvozeno od anglického slova globular, písmeno U značí tvar žárovky a číslo 10 rozteč kolíků v mm. 
GU10 je patice s dvěma symetrickými výstupky o průměru 5 mm s roztečí 10 mm. Původně byla určená pro halogenové zdroje světla se směrovým vyzařováním. Dnes již nahrazovány LED žárovkami GU10, které jsou nabízeny ve třech barevných provedeních svitu a ve čtyřech výkonnostních skupinách wattáží.
Tato patice je hodně rozšířená, pracuje s napětím 230 V a je typická pro bodové žárovky do podhledových svítidel. Některé typy LED žárovek s touto paticí jsou stmívatelné.
 
 
Kolíčkové patice
 

Často používané u zářivek a kompaktních zářivek. Tyto zářivky se někdy označují jako jednopaticové. Z plastového tělíska patice vystupují dva nebo čtyři kolíky. Zářivky se dvěma kolíky mají integrovaný startér a pro provoz vyžadují externí tlumivku. Zářivky se čtyřmi vývody z patice vyžadují externí předřadník. Může být konvenční, složený ze startéru a tlumivky nebo elektronický. Tvary patic i objímek jsou normalizované. Tyto patice se používají i pro některé halogenové žárovky

G13

Tato patice se používá pro zářivky typu T8. Jedná se o starší typ zářivek, které se používají dlouhá desetiletí. Jejich typickým znakem je široký průměr - 26 mm a dobré barevné podání, které se obvykle pohybuje mezi hodnotami 80 - 90 Ra, u špičkových modelů i nad 90 Ra. Zářivky s paticí G13 se budí pomocí elektromagnetického předřadníku.
Vyrábí se už i LED trubice T8, které se připojují přímo na AC 230 V a na rozdíl od klasických zářivek nepotřebují startér ani tlumivku. Elektronický předřadník je zabudovaný přímo v trubici. Jsou vhodné pro osvětlení domácností, garáží, dílen, veřejných a průmyslových objektů.
 

G5

Tato patice pracuje s napětím 230 V AC a používá se pro moderní zářivky typu T5, které postupně nahrazují starší typy T8. Výhodou zářivkových trubic T5 jsou menší rozměry, průměr trubic je pouze 16 mm. Tyto zářivky jsou vhodné pro osvětlení veřejných prostor, supermarketů či kanceláří. Často se používají také v akvaristice. Existují i LED trubice, které jako výše uvedené T8 nepotřebují předřadníky. 
 

2G7

Čtyřpinové zásuvné úsporné zářivky/žárovky.
 

S14s

S touto paticí u nás najdete zářivková svítidla a trubice, i v LED provedení.
 
 
Jiné typy často používaných patic (zásuvné) 
 

G4

Patice o dvou pinech (delší jehlice) s roztečí 4 mm, která se do svítidla pouze zasunuje. Používá se u halogenových žárovek i LED žárovek s napětím 12 V pro osvětlení koupelnových skříněk, knihoven, zrcadel, kuchyňské linky, nízkých podhledů či barů. 
 

G9

Pracuje s napětím 230 V a tvoří ji dva ploché piny s roztečí 9 mm. Žárovka se pouze zasune. Původně patice určená pro halogenové osvětlení, dnes je však využívána i pro LED žárovky G9. Hojně se používá v moderních svítidlech, kde je tato patice často aplikována. Najdeme ji ve stropních a nástěnných svítidlech, malých bodových svítidlech, stolních lampách
 

MR16/GU5,3

Patice označovaná jako MR16 nebo GU5,3 má dva piny připomínajících trny s roztečí 5,3 mm bez zakončení, žárovka se pouze zasunuje. MR je zkratka z anglického sousloví "multifaceted reflector". Určené pro napětí 12 V, ale i klasické síťové napětí. Vyskytuje se u bodových svítidel (vestavná, nástěnná, stropní). Žárovky s paticí MR16 jsou vhodné do prostor se zvýšenou vlhkostí, využívají se tedy v koupelnách, sprchových koutech, bazénech, kuchyních apod. Dostupné jsou s touto paticí jak LED žárovky, tak i halogenové žárovky.
 

GX53

Speciální patice pro ploché kruhové žárovky nebo reflektorové (směrové) žárovky. Vhodná pro vnitřní i venkovní užití.
 
Na závěr si shrneme nejběžnější druhy patic a jejich použití v LED provedení:
 
LED žárovky
E27
E14
G4
G9
 
LED bodovky
GU10
MR16/GU5,3
 
LED zářivky
G13(T8)
G5(T5) 
 
Pokud si s čímkoli nebudete vědět rady, obraťte se na naši technickou podporu zde.
 

Základní druhy patic 

 Patice

Autor článku:

Michaela
Michaela Vedoucí zákaznického oddělení

Michaela je vedoucí zákaznického oddělení a našla si zálibu v inteligentním osvětlení a světelných zdrojích. Sdílí s vámi své nadšení prostřednictvím článků zaměřujících se například na výhody a fungování inteligentního osvětlení. Ale také radí, jak vybrat správný světelný zdroj a proč je výhodné myslet na LED technologii.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Co je to světelný tok a intenzita osvětlení? Světelné zdroje
Jak využít barvu světla v praxi? Aktuality a oznámení
Jak vyměnit žárovku? Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i