0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Přihlášení
Registrace
Levý banner
Pravý banner

Zavolejte nám, jsme tu pro Vás

515 555 111 (Po-Pá, 7-20 hod.)
MENU
0 0
Nakupte ještě za 1 000
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy žárovek?

O světelných zdrojích

Lucie

V našem e-shopu vám nabízíme několik druhů žárovek. Kam který typ namontovat a jak je to s jejich spotřebou elektrické energie?

Důležitý je světelný tok  

Už je zcela jasné, že doba klasických žárovek s vláknem pomalu spěje ke svému konci. Většina lidí už si kupuje halogenové, úsporné nebo LED žárovky. Všechny tyto typy najdete i v našem e-shopu. Abyste si vybrali žárovku s dostatečnou intenzitou světla, je potřeba se podívat na krabičku, kde se dočtete počet lumenů. Ty označují světelný tok, který udává celkové množství světla, jež světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu. Platí jednoduché pravidlo, že s roustoucí hodnotou lumenů se zvyšuje intenzita světla. Už není důležitá wattáž, jako tomu bylo dříve, protože tento údaj udává pouze spotřebu, přičemž ale třeba u klasické žárovky jde většina energie ne do světla, ale do tepla. 
 
 
tabulka přepočtu 

Halogenové žárovky

Velkou část našeho sortimentu světelných zdrojů tvoří halogenové žárovky. Je to logické, protože jsou u zákazníků hodně oblíbené. Největšími výhodami halogenových žárovek je příznivá cena a ve srovnání s klasickou žárovkou úspora energie o zhruba 30 %. Dále se okamžitě naplno rozsvítí, mají maximální barevné podání (nedochází ke zkreslování barev) a vyzařují příjemné světlo – barva teple bílá. Neobsahují rtuť a můžete je vyhodit s běžným odpadem do popelnice. Vzhledem k vyšší energetické náročnosti doporučujeme halogenové žárovky používat hlavně do míst, kde příliš dlouho nesvítíte. Například na WC, do ložnice či do sklepa. 

Úsporné žárovky nebo-li kompaktní zářivky  

Do prostor, kde svítíte delší dobu, jsou vhodnější kompaktní zářivky, jež jsou všeobecně více známy pod označením úsporné žárovky. Mají o dost vyšší účinnost než klasické žárovky, uspoří až 80 % energie a také mají mnohem delší dobu životnosti (kolem 10 000 hodin, zatímco halogenové žárovky zhruba 2 000 hodin). Jejich mínusem je složitější zlikvidování (obsahují malé množství rtuti, takže se musí odevzdat do sběrného místa), horší barevné podání a u některých modelů pomalejší náběh na plný výkon (nehodí se tak například na WC). 
 
teplota berev 

LED žárovky

Pokud odhlédneme od ceny, která je ze všech typů nejvyšší, nejlepších vlastností dosahují LED žárovky. Mají vysokou účinnost, tedy nízkou spotřebu energie (podobnou jako úsporné žárovky), mají dlouhou dobu životnosti (kolem 25 000 hodin), okamžitě se naplno rozsvítí, neobsahují rtuť, vyrábějí se v různých barvách světla (teple bílá, chladně bílá, denní bílá), takže jsou vhodné do domácností, veřejných prostor i průmyslových hal. Jako jejich nevýhodu lze zmínit horší barevné podání (u dražších typů je ale barevné podání už téměř maximální) a již zmíněnou vysokou cenu. Když si ale člověk spočítá, jak dlouhu mu LED žárovka bude svítit a kolik přitom ušetří energie, za několik let se dražší vstupní investice vrátí.
 
kalkulačka
 

Autor článku:

Lucie
Lucie Produktový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Podobné články

Jaké jsou patice světelných zdrojů? Světelné zdroje
Jak vybrat vhodnou žárovku? Světelné zdroje
Co je to světelný tok a intenzita osvětlení? Světelné zdroje
Jak využít barvu světla v praxi? Mohlo by Vás zajímat
Jak vyměnit žárovku? Mohlo by Vás zajímat
Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje

Akce a novinky přednostně na váš e-mail

Vše okolo svítidel, tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Odhlásit odběr

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.