Jak vidíme při osvětlení barvy? | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

515 555 111 , Po-Pá do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Jak vidíme při osvětlení barvy?

Datum: 12.3.2014

Barvy jsou nejlépe vnímány při svícení klasickou nebo halogenovou žárovkou.

Také už se vám někdy stalo, že jste si v obchodě koupili oblečení a doma jste zjistili, že má trošku jinou barvu? Důvod je prostý, v obchodě měli světelný zdroj, který měl jiný index podání barev než ten váš doma.

Čím vyšší barevný index, tím lépe

A co že to ten index podání barev vlastně je? Jde o schopnost světelného zdroje zobrazovat různé barvy osvětlených předmětů v místnosti. Index se značí zkratkou Ra a jeho hodnota může být od 0 do 100. Pokud je hodnota Ra nulová, znamená to, že při tomto osvětlení není možné rozeznat barvy. Naproti tomu, když se Ra rovná 100, tak světelný zdroj umožňuje přirozené podání barev a nedochází k barevnému zkreslení. Nejlepší barevné podání poskytuje klasická vláknová žárovka a halogenová žárovka, kde Ra = 100. Horších hodnot, Ra kolem 80–90, dosahují zářivky a LED žárovky. Podle normy nesmí být ve vnitřních prostorách, kde lidé dlouhodobě pobývají, Ra nižší než  80. 
Čím je totiž index podání barev nižší, tím je barevné zkreslení větší. Pokud byste se tak snažili za každou cenu šetřit a namontovali si třeba do kuchyně zdroj, který je určen na chodbu a haly – má tak Ra nižší než 80 – mohlo by se vám stát, že byste si zakousli něco, co je podle barvy již zkažené, ale vy byste to zkrátka neviděli.  
 

Související články

Co lze vyčíst na krabičce žárovky?

Co lze vyčíst na krabičce žárovky?

Papírový obal neslouží jen k ochraně žárovky, ale je na něm uvedeno i množství důležitých informací. V prvé řadě počet lumenů, které značí, jak silné světlo bude žárovka vyzařovat.

Co dělat při rozbití úsporné žárovky?

Co dělat při rozbití úsporné žárovky?

Jak je všeobecně známé, zářivky neboli úsporné žárovky obsahují malé množství rtuti, a proto je potřeba při jejich případném rozbití dodržet několik zásad, které pomohou ochránit vaše zdraví.

Jakou vybrat LED žárovku?

Jakou vybrat LED žárovku?

Svítivost, příkon, barva světla, vyzařovací úhel, velikost, zobrazení barev, typ patice, životnost, počet spínacích cyklů a druh diod. Tato desítka faktorů vám pomůže, aby LED žárovka svítila podle vašeho přání.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.