Porovnat
Přihlášení
Registrace
Levý banner
Pravý banner

Zavolejte nám, jsme tu pro Vás

515 555 111 (Po-Pá, 7-18:00 hod.)
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak vyměnit žárovku?

Mohlo by vás zajímat
Odpověděl:
Vojtěch

Odpověď:

Když se řekne výměna žárovky, mnozí z vás si jistě řeknou, že to není nic složitého. I taková výměna žárovky však může mít různá úskalí.

Několik informací o žárovkách

Na trhu je dnes již mnoho svítidel. Aby vám vše dobře fungovalo a svítidla dobře svítila, je opravdu stěžejní vybrat si správnou žárovku. A věřte, že není žárovka jako žárovka. Jako první by vás u pořizovaného svítidla měla zajímat patice žárovky, která do osvětlení patří. Při výběru nového svítidla tuto informaci vždy naleznete u popisu. Některé žárovky se do svítidla šroubují, jiné se pouze nacvaknou. Co se týče šroubovacího závitu, ten se týká žárovek s paticemi E27, což je klasický široký závit, a E14, což je také šroubovací typ, pouze užší než patice E27. Další typy žárovek se různě zacvaknou či vsunou.
 
 

Bezpečnost nade vše 

Jako další úskalí při výměně žárovek bychom neměli zapomenout uvést, že při její výměně nebo při prvním instalování žárovky byste neměli zapomínat především na bezpečnost. To samozřejmě znamená, že pokud jste se pustili do výměny žárovky, je nutné vše provádět při vypnutých pojistkách. Mohlo by se totiž stát, že se dotknete svítidla pod proudem a dostanete tak ránu elektrickým proudem. A to samozřejmě není žádná legrace. Jedná se o dost vysoké napětí a tento úraz by vám mohl způsobit nemalé zdravotní problémy.
Co se týče druhu žárovky, můžete si vybrat typ klasické, úsporné či LED žárovky. Pokud však pořizujete svítidlo, které má úzké stínítko, vyvarujte se nestíněným tepelně výkonným žárovkám. Hrozí zde riziko, že by vysokou teplotou mohlo stínítko chytnout a začít hořet.


Typy žárovek

Nejlevnější, ale také s nejmenší výdrží jsou žárovky klasické. Úspornější variantou a vyšší životností jsou úsporné žárovky a nejúspornější žárovky s nejvyšší životností jsou LED žárovky. Pro který typ se rozhodnete, záleží jen na vás. U LED žárovek bývá sice cena oproti klasickým a úsporným žárovkám vyšší, ovšem s ohledem na výdrž se tato investice opravdu vyplatí.
 

Svítidla s LED moduly a záměna klasické zářivky za LED trubici

Pokud jste si pořídili svítidlo se zabudovaným LED modulem, jistě vás bude zajímat, zda by případně bylo možné světelný zdroj vyměnit. Vzhledem k tomu, že tato svítidla mají výdrž až 50 000 provozních hodin, se předpokládá, že by mělo svítidlo sloužit až do doby, kdy je vhodné pořídit si nové. V případě, že by však přece jen byla výměna potřeba, možné to samozřejmě je. Tato práce však není vhodná pro klasické uživatele. Vždy je potřeba obrátit se přímo na elektrikáře, který by s touto výměnou neměl mít problém.

 
 
Stejně tomu je i v případě, že byste se rozhodli vyměnit klasickou zářivku za LED trubici. Běžně bohužel není možné pouze vyjmout klasickou zářivku a vyměnit za LED trubici. Výměna samozřejmě možná je, ale stejně tak jako u svítidel s LED moduly, není vhodná pro laiky. Zde se již jedná o větší zásah do svítidla. Z toho důvodu je opravdu potřeba tuto práci nechat na odborníkovi, který, pokud je jen trošičku zručný a šikovný, si s výměnou poradí. Pokud však chcete mít doma svítidlo s LED trubicí, bude nejlepší si pořídit nové, které je pro tento typ trubic vyrobeno. Peníze, které dáte za úpravu, můžete investovat do nového a budete mít jistotu spokojenosti.
 
Pokud si tedy budete pořizovat nové svítidlo nebo pouze měnit zdroje u těch stávajících, dobře zvažte, které je pro vás nejlepší i s ohledem na zdroje, které do svítidla patří.
  
null                    null 

Autor článku:

Vojtěch
Vojtěch Hlavní nákupčí

Vojtěch jakožto hlavní nákupčí fandí designu a neotřelým barevným kombinacím. Kromě toho zná také veškeré technické úskalí svítidel, včetně jejich správné instalace. Pravidelně se proto s vámi o tyto informace dělí formou článků v poradně. Zapojit LED pásek nebo ventilátor už bude hračka.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
 
 
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje
Jaké jsou patice světelných zdrojů? Světelné zdroje
Co je to světelný tok a intenzita osvětlení? Světelné zdroje
Jak využít barvu světla v praxi? Mohlo by vás zajímat

Akce a novinky přednostně na váš e-mail

Vše okolo svítidel, tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Odhlásit odběr

Copyright © 1994 – 2021 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i