Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje?

Světelné zdroje
Odpověděl:
LucieLucie

Odpověď:

Při výběru osvětlení se neřídíme jen ekonomickou stránkou, jak co nejvíce ušetřit, ale je také podstatné, abychom se při svícení cítili příjemně. Je tedy potřeba se zamyslet, jakou barvu světla bude daný světelný zdroj vyzařovat. Pro přehlednost je nejlepší si barvy světla rozdělit do tří druhů: teple bílá barva, chladně bílá barva a denní bílá barva.

Teple bílá – na relax

 
Pro většinu lidí je nejpříjemnější a nejzažitější teple bílá barva. Ta má jemně žlutý odstín a vyzařuje ji klasická žárovka a halogenová žárovka i dražší zářivky a LED žárovky. U LED žárovek je poslední dobou ale tendence používat světlo o trochu bělejší než vyloženě žluté jako u běžných žárovek. Snaží se tak více přiblížit normálnímu dennímu světlu a také příliš žlutá barva není dobrá pro oči.
Teple bílá barva se doporučuje do svítidel, které budeme mít v místnostech, kde chceme odpočívat či se cítit příjemně – nejčastěji se tedy jedná o ložnici, obývací pokoj, případně dětský pokoj.


Denní bílá – pro práci

V domácnosti jsou hojně využívané také světelné zdroje s denní bílou barvou (někdy označované jako neutrální bílá). Zdroje s touto chladně bílou barvou mají bílé zabarvení a jsou nejlepší do prostor, kde vykonáváme nějakou činnost a potřebujeme „dobře vidět bez nažloutlého nádechu“. Konkrétně se doporučují do kuchyně, koupelny, na chodbu a případně do dětského pokoje a pracovny.


Chladně bílá – pro aktivitu

Třetím typem jsou zdroje s chladně bílou barvou. Jejich světlo je hodně jasné, prudké a někdy mívá až namodralý odstín. Tato barva podporuje soustředění a méně se při ní unaví oči (vhodná při práci s počítačem). Nejčastěji se tedy s těmito zdroji setkáte v pracovnách, kancelářích, komerčních prostorech a průmyslových halách. Využití také najdou v hodně tmavých místnostech, například sklepech.
 

Rozhoduje počet kelvinů

 
 
Ptáte se, jak zjistíte, do jaké barevné skupiny konkrétní světelný zdroj patří? Je potřeba vědět, kolik má kelvinů, nebo-li jaká je jeho teplota chromatičnosti. Údaj o počtu kelvinů musí být uveden na krabičce každého světelného zdroje. A platí jednoduché pravidlo – čím více kelvinů, tím je barva bělejší až namodralá.


Lidé v zemích střední a severní Evropy dávají přednost spíše zdrojům s teple bílou barvou, zatímco v jižních státech jsou populárnější zdroje s chladnou až denní bílou barvou.
 
Při výčtu informací o barvě světla je také zajímavé zmínit výzkumy nizozemského fyzika Andriese Kruithofa. Ten upozornil na souvislost mezi zbarvením světelného zdroje a intenzitou osvětlení. Podle něj lidé při nízkých hladinách osvětlení mají raději teplé zbarvení, zatímco jak intenzita světla narůstá, dávají přednost zdroji s vyšším počtem kelvinů. Při intenzitě 20 lx bylo nejlépe vnímáno světlo s teplotou okolo 2 000 K, při hodnotách nad 300 lx pak světlo, které mělo více jak 4 000 K.

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak na správné osvětlení interiéru Osvětlení interiéru
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje
Jakou vybrat LED žárovku? O světelných zdrojích

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i