Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

volejte 515 555 111 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje?

Datum: 3.2.2014

Nejpříjemnější a nejzažitější je teple bílá barva.

Při výběru osvětlení se neřídíme jen ekonomickou stránkou, jak co nejvíce ušetřit, ale je také podstatné, abychom se při svícení cítili příjemně. Je tedy potřeba se zamyslet, jakou barvu světla bude daný světelný zdroj vyzařovat. Pro přehlednost je nejlepší si barvy světla rozdělit do tří druhů: teple bílá barva, chladně bílá barva a denní bílá barva. 

Teple bílá – na relax

Pro většinu lidí je nejpříjemnější a nejzažitější teple bílá barva. Ta má jemně žlutý odstín a vyzařuje ji klasická žárovka a halogenová žárovka i dražší zářivky a LED žárovky. U LED žárovek je poslední dobou ale tendence používat světlo o trochu bělejší než vyloženě žluté jako u běžných žárovek. Snaží se tak více přiblížit normálnímu dennímu světlu a také příliš žlutá barva není dobrá pro oči.
Teple bílá barva se doporučuje do svítidel, které budeme mít v místnostech, kde chceme odpočívat či se cítit příjemně – nejčastěji se tedy jedná o ložnici, obývací pokoj, případně dětský pokoj.

Chladně bílá – pro aktivitu

V domácnosti jsou hojně využívané také světelné zdroje s chladně bílou barvou (někdy označované jako neutrální bílá). Zdroje s touto chladně bílou barvou mají bílé zabarvení a jsou nejlepší do prostor, kde vykonáváme nějakou činnost a potřebujeme „dobře vidět bez nažloutlého nádechu“. Konkrétně se doporučují do kuchyně, koupelny, na chodbu a případně do dětského pokoje a pracovny.

Denní bílá – pro práci

Třetím typem jsou zdroje s denní bílou barvou. Jejich světlo je hodně jasné, prudké a někdy mívá až namodralý odstín. Tato barva podporuje soustředění a méně se při ní unaví oči (vhodná při práci s počítačem). Nejčastěji se tedy s těmito zdroji setkáte v pracovnách, kancelářích, komerčních prostorech a průmyslových halách. Využití také najdou v hodně tmavých místnostech, například sklepech.

Rozhoduje počet kelvinů

Ptáte se, jak zjistíte, do jaké barevné skupiny konkrétní světelný zdroj patří? Je potřeba vědět, kolik má kelvinů, neboli jaká je jeho teplota chromatičnosti. Údaj o počtu kelvinů, musí být uveden na krabičce každého světelného zdroje. A platí jednoduché pravidlo – čím více kelvinů, tím je barva bělejší až namodralá.
 


 

Lidé v zemích střední a severní Evropy dávají přednost spíše zdrojům s teple bílou barvou, zatímco v jižních státech jsou populárnější zdroje s chladnou až denní bílou barvou.
Při výčtu informací o barvě světla je také zajímavé zmínit výzkumy nizozemského fyzika Andriese Kruithofa. Ten upozornil na souvislost mezi zbarvením světelného zdroje a intenzitou osvětlení. Podle něj lidé při nízkých hladinách osvětlení mají raději teplé zbarvení, zatímco jak intenzita světla narůstá, dávají přednost zdroji s vyšším počtem kelvinů. Při intenzitě 20 lx bylo nejlépe vnímáno světlo s teplotou okolo 2 000 K, při hodnotách nad 300 lx pak světlo, které mělo více jak 4 000 K.

Související články

Co lze vyčíst na krabičce žárovky?

Co lze vyčíst na krabičce žárovky?

Papírový obal neslouží jen k ochraně žárovky, ale je na něm uvedeno i množství důležitých informací. V prvé řadě počet lumenů, které značí, jak silné světlo bude žárovka vyzařovat.

Co dělat při rozbití úsporné žárovky?

Co dělat při rozbití úsporné žárovky?

Jak je všeobecně známé, zářivky neboli úsporné žárovky obsahují malé množství rtuti, a proto je potřeba při jejich případném rozbití dodržet několik zásad, které pomohou ochránit vaše zdraví.

Jakou vybrat LED žárovku?

Jakou vybrat LED žárovku?

Svítivost, příkon, barva světla, vyzařovací úhel, velikost, zobrazení barev, typ patice, životnost, počet spínacích cyklů a druh diod. Tato desítka faktorů vám pomůže, aby LED žárovka svítila podle vašeho přání.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.