Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak správně zlikvidovat určité typy žárovek?

Mohlo by vás zajímat
Odpověděl:
MonikaMonika

Odpověď:

Jednotlivé typy světelných zdrojů využívají rozdílné technologie a tudíž také různé chemické sloučeniny. To je potřeba při jejich likvidaci zohlednit.

Vaše žárovka už dosloužila a tak se ptáte, kam ji máte správně vyhodit? V následujícím článku vám přehledně popíšeme, jak s jednotlivými světelnými zdroji zacházet a přidáme také rady co dělat, když se rozbije zářivka.

Klasické a halogenové žárovky do odpadních nádob

V našem e-shopu najdete širokou nabídku světelných zdrojůklasické žárovky, halogenové žárovky, úsporné žárovky a LED žárovky – přičemž k jejich ceně je již připočítán recyklační poplatek. To ale neznamená, že byste se o likvidaci neměli zajímat, některé typy žárovek je totiž potřeba vyhodit do zvláštního odpadu. A jak to tedy přesně je?

Velmi snadná je likvidace klasických, reflektorových a halogenových žárovek, neboť je můžete vyhodit do směsného odpadu, tedy do svých odpadních nádob či veřejných odpadkových košů.

Zářivky a LED žárovky do sběrných míst či elektro obchodů

U ostatních typů světelných zdrojů je již nutné být obezřetný. To znamená, že výbojky, LED žárovky, lineární zářivky a kompaktní zářivky nebo-li úsporné žárovky je potřeba odevzdat do sběrných míst k režimu zpětného odběru, tedy k recyklaci. Je to z toho důvodu, že LED žárovky obsahují elektronické součásti a zářivky zase malé množství rtuti (zhruba 3-5 mg). A rtuť, jak je všeobecně známo, je jedovatá látka, která při vyšších koncentracích může nejen poškodit životní prostředí, ale i lidské zdraví. Kromě ochrany přírody je důvodem k recyklaci i opětovné využití jednotlivých materiálů, čímž se šetří přírodní zdroje surovin. Jak je využita kompaktní zářivka se můžete podívat na níže přiloženém obrázku, který vytvořila nezisková společnost EKOLAMP.


Vyřazené úsporné světelné zdroje tedy nevyhazujte do běžného směsného odpadu, ale buď je vraťte v elektro obchodě při nákupu nových žárovek, nebo je odevzdejte na sběrné místo – vyhledat si je můžete zde. Za odevzdání nic neplatíte. Zpětný odběr pak zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který nejen přispívá na náklady provozu sběrného místa, ale navíc plně hradí veškeré náklady na přepravu a recyklaci.

Rady při rozbití zářivky

Jak již bylo zmíněno, lineární a kompaktní zářivky obsahují malé množství rtuti, takže pokud dojde k jejich rozbití, doporučujeme dodržovat tyto zásady:
  • zamezte styku částí zářivky s pokožkou
  • místnost vyvětrejte a snažte se nevdechovat uvolňující se výpary
  • posbírejte části zářivky pomocí kartonu nebo jiného nástroje, který pak zlikvidujte společně se zářivkou
  • všechny části zářivky vložte do vzduchotěsného obalu a odevzdejte na sběrném místě

Autor článku:

Monika
Monika E-commerce specialista

Monika má na starost e-commerce oddělení a je fanynkou venkovního osvětlení. Díky ní zjistíte, jaké zrovna frčí trendy ve světě venkovních svítidel. A třeba i to, jak na efektivní osvětlení zahrady a okolí domu.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje
Jakou vybrat LED žárovku? O světelných zdrojích

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i