Od kdy nebude možné koupit klasickou žárovku? | Svět svítidel

Garantujeme Vám nejnižší ceny! Pokud identický produkt najdete někde levněji, od nás dostanete produkt ještě levněji! více informací

cz sk at de pl hu hu

515 555 111 , Po-Pá do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategorie

Od kdy nebude možné koupit klasickou žárovku?

Datum: 14.5.2015

V následujícím článku stručně přiblížíme zákaz klasických vláknových žárovek a čím je lze úsporněji nahradit.

V následujícím článku přiblížíme zákaz klasických vláknových žárovek, který v roce 2009 nařídila směrnice Evropské unie. Ve zkratce také poradíme, čím  lze levnou woframovou žárovku co nejlépe nahradit.

Zákaz začal v roce 2009

Klasická vláknová žárovka
Ač by se to možná nezdálo, v průměru trávíme v interiérech 90 % svého času a značnou část toho za umělého osvětlení. Svítí se doma, v zaměstnání, ve veřejných prostorech... Je jasné, že svítidla, respektive žárovky, spotřebují každý den velké množství energie. Proto se řada států včetně Evropské unie rozhodla spotřebu významně snížit, což by znamenalo zákaz klasické vláknové žárovky, která 90 % energie vydá na teplo a jen 10 % na světlo. Od roku 2007 se wolframové žárovky nesmí používat na Kubě (byla prvním státem na světě) a další země následovaly. Od roku 2009 začal postupný zákaz také v zemích Evropské unie, tedy i v České republice. 

Harmonogram postupného zákazu klasických žárovek

Září 2009
Jsou zakázány všechny světelné zdroje s neprůhlednou baňkou, pokud nespadají do energetické třídy A. Rovněž jsou zakázány čiré 100W žárovky (a s vyšším výkonem), které patří do horší energetické třídy než C. Zákaz se vztahuje i na žárovky s nižším výkonem, které spadají do třídy horší než E. Zákaz neznamená, že se tento typ žárovek nesmí používat a nebo že nejdou koupit v obchodě, je ale zakázána jejich výroba a také prodejci nesmí naskladňovat nové kusy, ale pouze vyprodávat to, co mají.

Září 2010
Nesmí se vyrábět 75W wolframové žárovky a zdroje s výkonem s více než 725 lumeny, které patří do horší energetické třídy než C. 

Září 2011
Zákaz byl rozšířen i na nejběžnější 60W žárovky a zdroje o světelném toku více než 450 lumenů, které patří do horší energetické třídy než C. 

Září 2012
Byl ukončen prakticky zákaz všech vláknových žárovek. Jako vhodná náhrada se doporučují levnější halogenové žárovky a dražší lineárníkompaktní a zářivky (úsporky) a především LED žárovky.   

Rok 2016
Bylo naplánované stažení světelných zdrojů patřících do horší energetické třídy než B. To zahrnovalo především halogenové žárovky. EU se ale rozhodla tuto vyhlášku o dva roky odložit. Označení, do jaké energetické třídy daná žárovka spadá, je povinně vyznačeno na obalu. Sepsali jsme pro vás článek, jak číst energetický štítek

Nejlepší možností jsou LED žárovky

Jak už bylo naznačeno, "život" wolframové žárovky jistě spěje ke konci. Jako její nejvhodnější náhradu můžeme doporučit LED žárovku. Má nejdelší životnost, má okamžitý náběh na plný výkon, lze ji často zhasínat a narozdíl od úsporné žárovky neobsahuje rtuť, takže při případném rozbití nic nehrozí. V jedné z našich aktualit si můžete přečíst, jaké jsou druhy LED žárovek

Související články

Co lze vyčíst na krabičce žárovky?

Co lze vyčíst na krabičce žárovky?

Papírový obal neslouží jen k ochraně žárovky, ale je na něm uvedeno i množství důležitých informací. V prvé řadě počet lumenů, které značí, jak silné světlo bude žárovka vyzařovat.

Co dělat při rozbití úsporné žárovky?

Co dělat při rozbití úsporné žárovky?

Jak je všeobecně známé, zářivky neboli úsporné žárovky obsahují malé množství rtuti, a proto je potřeba při jejich případném rozbití dodržet několik zásad, které pomohou ochránit vaše zdraví.

Jakou vybrat LED žárovku?

Jakou vybrat LED žárovku?

Svítivost, příkon, barva světla, vyzařovací úhel, velikost, zobrazení barev, typ patice, životnost, počet spínacích cyklů a druh diod. Tato desítka faktorů vám pomůže, aby LED žárovka svítila podle vašeho přání.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.