0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Přihlášení
Registrace
Levý banner
Pravý banner

Zavolejte nám, jsme tu pro Vás

515 555 111 (Po-Pá, 7-20 hod.)
MENU
0 0
Nakupte ještě za 1 000
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Co nahradí klasickou 100W žárovku?

O světelných zdrojích

Monika

Při výběru světelného zdroje je nejdůležitější zjistit počet lumenů.

Dlouhé roky jsme byli zvyklí vybírat žárovku jen podle toho, jaký byl její příkon, tedy kolik měla wattů. Když jsme potřebovali osvětlit lampičku, věděli jsme, že s klasickou vláknovou žárovkou o příkonu 60 nebo 40 W si dobře počteme. Jenže doba se mění, Evropská unie dala edisonkám stopku, a budoucnost patří kompaktním zářivkám a především LED žárovkám. A u nich už nevybírejme podle wattů. Hodnota wattů totiž uvádí pouze spotřebu energie a nevypovídá nic o konkrétním množství světla, které zdroj poskytne. Klasické žárovky, zářivky i LED žárovky mohou všechny poskytovat stejné množství světla, a přesto budou mít rozdílný příkon. 

Rozhodující je světelný tok

Při výběru žárovky je nejpodstatnějším údajem světelný tok. Ten udává celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu. Světelný tok se značí v lumenech (lm) a jeho hodnota je vždy uvedena na krabičce.

Pokud potřebujeme nahradit klasickou 100W žárovku, je nutné se podívat po zářivkách nebo LED žárovkách, které mají kolem 1 200 až 1 300 lumenů, což odpovídá příkonu zhruba 22 W. Při náhradě klasických žárovek se ale doporučuje zvolit ve srovnání s původní žárovkou o něco vyšší hodnotu světelného toku, protože zářivky i LED žárovky postupně ztrácí určité procento světelného toku. 

Podívejte se na krabičku

Protože každý samozřejmě není chodící encyklopedie, výrobci světelných zdrojů se zákazníkům snaží výběr co nejvíce zpřehlednit. Navíc jsou k tomu donuceni nařízením Evropské komise. Na každé krabičce halogenové žárovky, úsporné zářivky a LED žárovky tak musí být uveden příkon (W) a světelný tok (lm). Při nákupu světelného zdroje je tedy velmi prospěšné se podívat na obal. 


Autor článku:

Monika
Monika E-commerce specialista

Monika má na starost e-commerce oddělení a je fanynkou venkovního osvětlení. Díky ní zjistíte, jaké zrovna frčí trendy ve světě venkovních svítidel. A třeba i to, jak na efektivní osvětlení zahrady a okolí domu.

Podobné články

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jak silná žárovka je potřeba? Světelné zdroje

Akce a novinky přednostně na váš e-mail

Vše okolo svítidel, tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Odhlásit odběr

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.