0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Přihlášení
Registrace
Levý banner
Pravý banner

Zavolejte nám, jsme tu pro Vás

515 555 111 (Po-Pá, 7-20 hod.)
MENU
0 0
Nakupte ještě za 1 000
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jaké jsou druhy LED žárovek?

O světelných zdrojích

Monika

Jaké druhy jsou k dispozici?

5 nejdůležitějších kritérií

Možností, jak roztřídit LED žárovky, je celá řada. Jednotlivé druhy se mohou lišit životností (počet hodin svícení), počtem startů, zařazením do energetické třídy, jestli jsou stmívatelné, jaké mají napájení (většina je na 220 V), jaký mají index barvy nebo jak jsou velké. Nejčastěji se ale diodové žárovky rozdělují podle následujících 5 kritérií: 

1. Svítivost

Ledky už se jako klasické vláknové žárovky nevybírají podle příkonu, tedy počtu wattů, ale rozhodující informací je svítivost, která je označena počtem lumenů. Platí, že čím více lumenů, tím je světlo intenzivnější. Počet lumenů je vždy uveden na krabičce světelného zdroje.
Abyste se ale jednoduše orientovali, přidáváme i jednoduchý převod: například 40W klasickou vláknovou žárovku (počet lumenů 370) nahradí 7W LED žárovka (počet lumenů 600). Rozdíl mezi nimi je způsoben tím, že klasická edisonka vydá většinu své energie na teplo, zatímco LEd žárovka na světlo.  

2. Barva světla

Abyste byli s osvětlením spokojeni, je potřeba vybrat vhodnou barvu světla. Určitě už jste si někdy všimli, že někdy je místnost rozsvícena trochu dožluva, jindy zase do zářivě bílé. Tyto rozdíly udává počet kelvinů. Čím je jich méně, tím je světlo žlutější, opačně zase bělejší až namodralé.
Pro LED žárovky do místnosti, kde plánujete relaxovat, například obývací pokoj či ložnice, doporučujeme vybrat zdroj s teple bílou barvou, které odpovídá 2 600 až 3 200 kelvinů.
Na aktivní činnosti, například práci v kuchyni, radíme chladně bílou barva, která je nejblíže podobná přírodnímu světlu. Chladně bílou barvu mají LED žárovky s počtem kelvinů 4 600 až 5 000.
Posledním typem jsou zdroje s denní bílou barvou, které mají více než 5 000 kelvinů. Jsou vhodné do hal, protože světlo je hodně ostré a intenzivní.    

3. Typ závitu/patice 

Nejběžněji jsou v nabídce LED žárovky se závity E27 a E14, které jsou stejné jako u vláknových žárovek. Patice GU10 je určena na ledky, které se zapojují do bodových světel, další velmi častou užívanou paticí je G9. 

4. Druhy diod

LED světelné zdroje se rozlišují i podle druhů diod. Nejčastěji se dnes používají žárovky s diodami SMD. Jsou dobrou kombinací vysoké účinnosti a příznivé ceny. Diody SMD jsou také v LED páscích
Nejmodernější, ale také nejdražší, jsou LED žárovky COB. Jedná se o technologii, která integruje množství čipů do jedné desky, to znamená, že světlo nevychází z jednotlivých diod, ale z jednoho bodu. Použití je hlavně v LED reflektorech

5. Rozptyl světla

Jestliže si koupíte LED žárovku s vyzařovacím úhlem 45 stupňů, bude svítit jen na určité místo. To je dobré například pro osvětlení obrazu, ale do většiny svítidel je potřeba našroubovat zdroj s větším rozptylem. Pro stolní lampu nebo do pohledů se doporučuje úhel 120 stupňů, pro lustry je lepší ještě větší rozptyl.

Jestliže se chcete dozvědět více informací o LED žárovkách, doporučujeme kliknout do naší poradny. Rádi bychom vás také informovali, že desítky světelných zdrojů, včetně těch s technologií LED, nyní nabízíme za akční ceny. 

Autor článku:

Monika
Monika E-commerce specialista

Monika má na starost e-commerce oddělení a je fanynkou venkovního osvětlení. Díky ní zjistíte, jaké zrovna frčí trendy ve světě venkovních svítidel. A třeba i to, jak na efektivní osvětlení zahrady a okolí domu.

Podobné články

Jakou vybrat LED žárovku? O světelných zdrojích

Akce a novinky přednostně na váš e-mail

Vše okolo svítidel, tipy, vychytávky a návody. Jednou za čas přímo do e-mailu.

Odhlásit odběr

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.