Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jaké vybrat svítidlo do obýváku?

Obývák a ložnice
Odpověděl:
MonikaMonika

Odpověď:

Obývací pokoj je ideální místností pro nejrůznější typy osvětlení. Nebojte se experimentovat, světlo dokáže divy.

Abyste světla do obyváku vybrali co nejlépe, nezapomeňte si uvědomit velikost místnosti, barvu stěn, koberce či podlahy a rozmístění a počet oken. Často bývá obývací pokoj spojován s kuchyní, proto je potřeba, aby svítidla v obou prostorech ladila.


Pro nižší stropy volte přisazená svítidla - lustry do obývacího pokoje

Klíčovou součástí každého obývacího pokoje je lustr nebo stropní svítidlo. Pokud máte menší obývák a nízké stropy, doporučujeme přisazený lustr nebo přisazené stropní svítidlo. Dají dostatek rozptýleného světla a místnost opticky zvětší. Některá přisazená stropní svítidla jsou na dálkové ovládání a lze tak nastavovat různá barevná nasvícení.
V případě velkého obyváku s vyšším stropem jsou vhodnější lustry. Budou se krásně vyjímat ve středu místnosti, případně nad konferenčním stolem. A jaké lustry do obyváku jsou nejvhodnější? Záleží na vašem vkusu, ale také je dobré pamatovat na celkový vzhled obývacího pokoje, zkrátka aby světlo nebylo jako „pěst na oko“, ale naopak aby do interiéru zapadlo a ještě ho povýšilo. Pokud tedy máte obývací pokoj zařízený ve starodávném stylu, doporučili bychom rustikální svítidla, ratanová svítidla nebo vitrážová svítidla. Jestliže dáváte přednost moderně, jsou dobrou volbou designové lustry. Ti, kteří milují luxus, zase určitě budou spokojeni s křišťálovými lustry. Pozor však na velikost svítidla. Podobně jako u sedaček rozhodně neplatí, čím větší, tím lepší.


Podhledová svítidla pro atmosféru

Pro rozlohou větší obývací pokoje jsou v poslední době oblíbená bodová světla, tzv. bodovky. Zaujmou svým vzhledem a výhodou také je, že některé lze natočit do různých částí pokoje, takže nikde nebudete mít tmu. Spíše pro navození příjemné atmosféry a pro rozzáření interiéru slouží podhledová svítidla, označovaná také jako zápustná svítidla. Jde často o podhledová LED svítidla, takže jejich provoz je velmi úsporný, přesto v interiéru dokážou velké divy.

Stejně jako v kuchyni i při osvětlení obývacího pokoje si pouze s jedním svítidlem nevystačíte. Jaká další světla do obýváku jsou tedy vhodná? Pro relaxaci v křesle nebo čtení doporučujeme stojací lampy. Jejich výběr je velmi široký, některé lze stmívat nebo měnit barvy. Můžete si také koupit lampové nohy a k nim si pak podle vkusu dokoupit lampová stínidla. Dalším typem svítidla do obývacího pokoje jsou stolní lampy, které přijdou zvláště vhod, jestli v obýváku máte i pracovní koutek. 

LED pásky kolem televize

Ve většině domácností je v obývacím pokoji umístěna televize a také u ní je dobré nějaké světlo mít. Velký kontrast mezi tmavým okolím a září obrazovky totiž očím vadí. A jaké světlo se k televizi hodí? Můžeme opět doporučit stojací nebo stolní lampu. Důležité je, aby se světlo v televizi nezrcadlilo a aby vám při sledování nezaclánělo. Nyní je hodně populární LED osvětlení za televizí, proto by vám k osvětlení prostoru kolem televize mohly pomoci i LED pásky, z nichž některé jdou stmívat. Volte ty s výkonem maximálně 40 W a s teplým světlem. 

Jak už bylo řečeno na začátku, cílem správného osvětlení obývacího pokoje je sladit osvětlení s interiérem a zvýraznit jeho krásu. Jestliže tedy trochu tápete, co by se k čemu mohlo hodit, nakupte si svítidla v jedné kolekci. Jestliže chcete ušetřit, doporučujeme nakupovat ve výhodných sadách. Za nižší cenu než při jednotlivém nákupu si pořídíte světelné zdroje a podhledová svítidla.


 

Autor článku:

Monika
Monika E-commerce specialista

Monika má na starost e-commerce oddělení a je fanynkou venkovního osvětlení. Díky ní zjistíte, jaké zrovna frčí trendy ve světě venkovních svítidel. A třeba i to, jak na efektivní osvětlení zahrady a okolí domu.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jaký vybrat kuchyňský lustr? Kuchyňské osvětlení

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i