Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Co je dobré vědět při nákupu interiérového svítidla

Ostatní interiéry
Odpověděl:
LucieLucie

Odpověď:

Před nákupem svítidla si uvědomte velikost a účel pokoje a také myslete na to, aby osvětlení ladilo s ostatními prvky v interiéru.

Osvětlení dokáže v interiéru divy. Stejný prostor může mít desítky nálad podle toho, jaká svítidla jsou pro něj zvolena a jak jsou následně rozmístěna. S tím také souvisí varování – nenechte se unést jen samotným vzhledem svítidla. Abyste s ním totiž byli ve svém domě či bytě spokojeni, je potřeba vzít při jeho výběru v potaz několik základních parametrů.

1. Velikost místnosti

Jestliže potřebujete osvětlit rozlehlejší prostor, budete potřebovat více typů osvětlení, kromě stropních svítidel i lampy, bodová světla či nástěnná svítidla. Uvědomte si také výšku daného pokoje, v případě vysokého stropu si můžete dopřát masivnější závěsný lustr, zatímco u nižšího stropu dejte přednost nástěnné nebo stojací lampě, která prostor opticky zvětší.


 

2. Účel pokoje

Je jasné, že jiné svítidlo se hodí do dětského pokoje, odlišné do kuchyně a zcela rozdílné na chodbu. Stejně tak se typ osvětlení mění v rámci jedné místnosti, například co se týče osvětlení kuchyně - pro nasvícení jídelního stolu je nejvhodnější lustr, zatímco pod kuchyňskou linku se hodí zářivkové svítidlo. Při výběru si také všimněte, jestli lze svítidlo stmívat, oceníte to zvláště v ložnici, u lustru do obýváku nebo třeba u stolní lampy.


 

3. Sladění s interiérem

Při zařizování interiéru se svítidla většinou kupují až jako jedny z posledních věcí, proto si při  jejich výběru uvědomte, jakou barvu má nábytek, stěny, podlahy či koberce. Je dobré, když osvětlení zapadne do celkového vyznění pokoje, takže například do starodávného pokoje budou dobře pasovat rustikální svítidla, do moderně zařízené místnosti jsou zase vhodnější designová svítidla, z nichž některá jsou na dálkové ovládání a lze tak nastavovat různá barevná nasvícení. Příznivcům moderních technologií jistě přijde vhod inteligentní osvětlení. Pro samotné umístění svítidla je pak důležité i rozmístění a počet oken v místnosti.


4. Technické parametry

Jako u řady jiných věcí je potřeba neopominout i technické parametry svítidla. Zvláště u koupelnových svítidel se zajímejte, jaké má dané osvětlení hodnotu IP krytí, tedy jakou má odolnost proti vniknutí cizího tělesa a kapalin. Je také potřeba, aby svítidlo nebylo příliš energeticky náročné, takže společně se svítidlem si pořiďte úsporné světelné zdroje, například LED žárovky.


5. Úsporný provoz

I u osvětlení vás jistě zajímá jeho spotřeba elektrické energie, životnost světelného zdroje, délka záruky, pořizovací cena a další záležitosti ovlivňující konečnou "výhodnost svítidla". Chybu určitě neuděláte s LED osvětlením interiéru. LED svítidla jsou v současné době těmi nejúspornějšími, jaké můžete na trhu s osvětlením pořídit. Stejně tak LED světelné zdroje, jako jsou LED žárovky nebo LED zářivky, vám oproti klasickým zdrojům pomohou ušetřit. A pokud chcete osvítit jakýkoliv prostor opravdu efektivně, vyzkoušejte LED pásky.

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jaký vybrat kuchyňský lustr? Kuchyňské osvětlení

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i