Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jaké vybrat koupelnové svítidlo

Koupelnová svítidla
Odpověděl:
LucieLucie

Odpověď:

Při výběru osvětlení do koupelny se zaměřte především na jeho bezpečnost, tedy jakou má hodnotu IP krytí.

Sháníte pěkná koupelnová svítidla? Samozřejmě vzhled je u osvětlení důležitý, ale při nákupu svítidla do koupelny rozhodně nezapomínejte na bezpečnost a praktičnost.

Zjistěte si hodnotu IP krytí

Proč dávat při nákupu koupelnového svítidla speciální pozornost, je nasnadě. Jak je známo, voda je velmi dobrý vodič elektrického proudu, a proto je nutné před ní všechny spotřebiče, včetně osvětlení, chránit. Z toho důvodu se elektrická instalace v koupelnách řídí přísnými pravidly a normami. Abyste mohli vybrat správné koupelnové svítidlo, je nejprve nutné zvážit, do které části koupelny a za jakým účelem jej pořizujete. Prostory koupelny se totiž dělí do takzvaných bezpečnostních zón.

Bezpečnostní zóny

 • Zóna 0 – Vnitřní prostor vany nebo sprchového prostoru. Zde se nesmí nacházet žádné spínače ani zásuvky.
 • Zóna 1 – Prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m (měřeno od podlahy). Zde mohou být zařízení pouze na bezpečné malé napětí, přičemž zdroj bezpečného napětí musí být mimo zóny 0, 1 a 2.
 • Zóna 2 – Je ve vzdálenosti 0,6 m od vany či sprchového prostoru a 2,25 m nad podlahou. Zde mohou být jednotky pro napájení holících strojků, spínače a zásuvky na bezpečné malé napětí, přičemž jejich zdroj musí být mimo zóny 0, 1 a 2.
 • Zóna 3 – Prostor mimo zóny 0, 1, 2. Zde již mohou být nejrůznější typy koupelnových svítidel. Vždy se však při nákupu podívejte, jaké má osvětlení stupeň ochrany IP krytí.


Stupně IP krytí

Hodnota IP krytí je napsaná na obale každého osvětlení, přičemž při výběru koupelnového svítidla vás bude především zajímat druhá číslice, která udává stupně ochrany proti vniknutí vody. Platí jednoduché pravidlo, že čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana.
 • IP x0 – Nechráněno
 • IP x1 – Ochrana proti svisle padajícím kapkám vody
 • IP x2 – Ochrana před přímým dopadem vody do 15° od svislice
 • IP x3 – Ochrana před přímým dopadem vody až 60° od svislice
 • IP x4 – Ochrana proti vodě stříkající ze všech směrů
 • IP x5 – Ochrana proti proudu vody nízkého tlaku ze všech směrů
 • IP x6 – Ochrana proti dočasnému zaplavení vodou
 • IP x7 – Ochrana proti dočasnému ponoření do vody (15 cm až 1 m hloubky)
 • IP x8 – Ochrana proti potopení do vody, zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody
 • IP x9 – Ochrana proti tryskající vysokotlaké horké vodě.  


Intenzitu osvětlení ovlivňuje barva dlaždiček

Když už víte, jak velký stupeň ochrany budete potřebovat, můžete se zaměřit na vzhled koupelnového osvětlení. Ať už je vaše koupelna malá nebo velká, určitě budete potřebovat stropní svítidlo, které dá rozptýlené světlo. Zvolit můžete přisazené stropní svítidlo, tzv. stropnici, nebo sadu bodových světel. Stále větší oblibě se také těší podhledová svítidla, která jsou zapuštěná přímo do stropu. Nezapomínejte, že intenzitu osvětlení ovlivňuje i barva dlaždiček. U tmavých obkladů se bude světlo méně odrážet než u světlých, takže pak jsou potřeba silnější světelné zdroje nebo jejich větší počet. Abyste viděli jasně, barva žárovky by měla být chladně bílá (více v článku Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje). A protože v koupelně se lidé často zkrášlují, je potřeba, aby světelné zdroje dobře zobrazovaly spektrum barev, to znamená, že hodnota Ra musí být minimálně 80 (více v článku Jak vidíme při osvětlení barvy). Kromě stropního svítidla budete v koupelně potřebovat také osvítit zrcadlo. Můžeme doporučit dlouhé zářivkové trubice či lampy. 
 


Stále více domácností má koupelnu spojenou s WC. Místnost je tedy větší, a tak bývá dobré do koupelny namontovat nejen stropní svítidlo a svítidlo nad zrcadlo, ale ještě nástěnná svítidla. Ta mohou být některá namontovaná svisle i vodorovně, takže jsou hodně flexibilní. V případě, že sháníte samostatné osvětlení na WC, postačí stropní nebo nástěnné svítidlo.

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jaký vybrat kuchyňský lustr? Kuchyňské osvětlení

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i