Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak spočítat správně osvětlení místnosti?

Mohlo by vás zajímat
Odpověděl:
MonikaMonika

Odpověď:

Každý pokoj v bytě je předurčený k jinému využití a to je třeba zohlednit i při výběru vhodného osvětlení.

Potřebujete si spočítat, kolik světla potřebujete?

Zapamatujte si jednoduchý vzoreček. 

Kolik světla potřebuji? = Podlahová plocha místností x 10-15 W

Světlo v obývacím pokoji

Obývací pokoj je centrem domácího života. Při výběru svítidel proto musíme zohledňovat nejrůznější úlohy osvětlení. Pro obývací pokoj o rozměrech 4x 5 metrů (20 m2) potřebujete, aby součet zdrojů světla v místnosti dal hodnotu 400 W. Ideální je úsporná zářivka, která ušetří až 80% energie. Je třeba brát v úvahu i barvu stěn a nábytku. Čím je barva nábytku tmavší, tím více světla pohltí.

Základní světelný obraz vytvoříme celkovým osvětlením, např. stropním svítidlem. Tradiční lustr je často nahrazován lankovými či lištovými systémy. V obývacím pokoji by mělo být tlumené světlo, které oceníte při sledování televize. Nechcete si přece kazit zrak. Při čtení zase využijete stojací lampu. Ideální je lampa se stmívačem, kdy je na vás, jakou intenzitu světla lampa vydá. Stolní a stojatá svítidla s otočnými nebo sklopnými reflektory, jakož i svítidla s pohyblivým ramenem vytvářejí flexibilní osvětlení. Jednotlivá světla by měla být samostatně zapínatelná. Chcete mít obývací pokoj ještě útulnější? Pak zvolte svítidlo s režimem stmívání.

Kuchyňské světlo

V kuchyni svítíme často a dlouze, proto doporučujeme využít úsporné LED diody, které nejen šetří energii, ale dokážou měnit i barvu světelného toku. Pro místo s kuchyňskou linkou je doporučena intenzita světla okolo 35 W/m2. Dbejte na to, aby kuchař pracující v kuchyni nezastiňoval svým tělem stropní svítidlo. Kromě centrálního stropního světla montujeme svítidla i pod závěsné skříňky, které dokonale osvítí pracovní plochu. Zde najdou své uplatnění tyčovité zářivky. Nad jídelní stůl doporučujeme instalovat výškově nastavitelné závěsné svítidlo, které respektuje velikost i tvar stolu. Správné umístění je asi 60 cm nad plochou stolu a těsně nad výškou očí sedící osoby.


Osvětlení ložnice

Ani na ložnici bychom neměli zapomenout. V dnešní době už ložnice nejsou pouze na spaní a tomu je třeba přizpůsobit i osvětlení. Pokud ovšem v ložnici pouze spíte, vystačíte si s jedním centrálním osvětlením a dvěma lampičkami na nočním stolku. Potřebné množství světla na 1m2 je 15–20 W. Máte-li v ložnici šatní skříně, instalujte světlomety ve vzdálenosti až 50 cm od skříně tak, aby svítily dovnitř. Všichni jistě ocení možnost zhasnout či rozsvítit světlo přímo z postele. To vám umožní světla s dálkovým ovladačem. Jako příjemné je pociťováno rozptýlené, měkké světlo.

Koupelnová světla a světla na toaletu

Pro světla v koupelně existují přísné předpisy, protože elektřina a voda snadno vytvoří smrtelnou směs. Norma stanovuje, že svítidla musí být umístěna minimálně 60 cm od vany či sprchového koutu a musí mít ochranné krytí minimálně IP 44. Vzdálenějším světlům stačí IP 23. Nezbytné základní osvětlení v koupelně zajišťují stropní nebo nástěnná svítidla. Doplňková osvětlení instalujeme po obou stranách zrcadlové plochy. Svítidlo zajišťuje dobrý obraz bez stínů. Intenzita osvětlení by měla být min. 300 lx.

Svítidla do dětského pokoje

Osvětlit dětský pokoj není tak snadné, jak se zdá. Je to místo, kde si dítě hraje, spí a učí se. Každá z těchto činností potřebuje své vlastní světlo. Svítidla v dětském pokoji se řídí podle měnícího se využití pokoje v závislosti na věku dítěte. Důležité je celkové osvětlení. Vhodná jsou lanková svítidla. Vedle postele a na pracovní stůl umístěte lampičku. Pravákovi doleva a levákovi vpravo. Pro počítačové nadšence se hodí nereflexní a neoslňující osvětlení nad psací stůl. Menší děti se bojí, proto ocení orientační svítidla. Ta vydávají jen slabé světlo a mají velmi nízkou spotřebu energie, takže je můžete nechat svítit klidně celou noc.

Osvětlení chodby a předsíně

Pokud máte dlouhou chodbu, volte několik menších světel za sebe v pravidelných rozestupech. Vzhledem ke krátkému pobytu je vhodné zvolit halogenovou žárovku, která svítí hned. 


Autor článku:

Monika
Monika E-commerce specialista

Monika má na starost e-commerce oddělení a je fanynkou venkovního osvětlení. Díky ní zjistíte, jaké zrovna frčí trendy ve světě venkovních svítidel. A třeba i to, jak na efektivní osvětlení zahrady a okolí domu.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Doporučené produkty

Další dotazy z kategorie

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje? Světelné zdroje
Jaký vybrat kuchyňský lustr? Kuchyňské osvětlení

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i