V koupelně je zvýšená vlhkost, proto při výběru svítidla do koupelny nenakupujeme pouze očima, ale sledujeme zvolený materiál. Plechová svítidla po čase zkorodují, proto se vyhneme levným kouskům a ptáme se prodavačů po svítidlech z kvalitních slitin, moderního skla nebo plastů.
Podle stupně nebezpečnosti, jsou rizikové prostory rozděleny do zón, jejichž přesná specifikace je v ČSN 33 2000-7-701 ed.2 pro koupelny a sprchové kouty:
Zóna 0
Zahrnuje vnitřní prostor koupelnové vany či sprchové vaničky – příkladem je podvodní osvětlení. Povoleno je používat prostředky s nízkým ochranným napětím a to maximálně 12 voltů, které jsou povoleny pro instalaci do vnitřní části vany. Ty musí být zařazeny do skupiny druhu ochrany alespoň IP X7.
Zóna 1
Zahrnuje stěny i strop nad vanou a sprchovým koutem do výšky upevnění sprchové hlavice nebo minimálně do výšky 225 cm od podlahy. Svítidla musejí splňovat stupeň krytí minimálně IPX4, elektrická zařízení vystavená ostřiku vodou pak IPX5 (ochrana proti tryskající vodě). Je zde povoleno instalovat některé elektrické zařízení (ohřívače vody, vířivé vany, svítidla a jiné).
Zóna 2
Zahrnuje stěny i strop kolem zóny 1 až do výšky 3m od podlahy a 60cm v horizontální ose.
Svítidla musejí splňovat stupeň ochrany krytím IPX4, včetně svítidel umístěných nad umyvadlem. Mohou zde být instalována svítidla, ventilátory, ohřívače vody, sprchová čerpadla a zařízení pro vířivé vany.
Ostatní prostor
Ve zbylém prostoru místnosti lze instalovat silové zásuvky na napětí 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroje, s využitím proudového chrániče se jmenovitým vybavovacím proudem nepřevyšujícím 30 mA. Můžeme instalovat běžná svítidla se stupněm ochrany IP20.