Výběr dětského svítidla nelze určitě podceňovat. Dítě v pokoji tráví hodně času, později se tam bude učit, takže je potřeba, aby byla místnost pořádně osvětlená. Dejte ale pozor u úplně malých dětí, aby se nedívala přímo do světla. Druhým důležitým předpokladem dětského svítidla je jeho bezpečnost, asi každý rodič už moc dobře ví, jak děti dokážou být zkoumavé.
Lustry nejrůznějších barev a tvarů
Podobně jako u jiných svítidel, i při výběru
dětského svítidla neopomeňte vzít v potaz velikost pokoje, počet a rozmístění oken, dále také barvu stěn, nábytku a koberce. Protože dětský pokoj slouží nejenom jako ložnice, ale je i hernou a později učebnou, jedno osvětlení určitě stačit nebude.
Základem je centrální svítidlo. Pokud máte nižší strop, zvolte
přisazené stropní svítidlo, v případě vyššího stropu zvolte
lustr. Ať tak či tak, vybírat lze z neuvěřitelně široké nabídky tvarů a velikostí, od jednoduchých stropních svítidel s obrázky, přes bodovky ve tvaru fotbalových míčů až po lustr jako letadélko. Vždy dávejte přednost osvětlení s rozptýleným světlem.
Při nákupu
dětských svítidel samozřejmě budete také kupovat
světelné zdroje, které do nich namontujete.
Pamatujte, že dětský pokoj často hýří barvami, které se pod různými typy žárovek mění. Teplé barvy zvýrazňují
klasické žárovky, naopak studené zase
zářivky. Nejmenší zkreslení od originálu je u klasických a
halogenových žárovek, jež jsou ale zase hodně energeticky náročné. Stále větší oblibě se v poslední době těší
LED žárovky, které jsou velmi úsporné a přitom již dokáží svítit v různých barvách světla.
Dětská lampička musí být flexibilní
Pro zónu na spaní se dobře hodí
nástěnné svítidlo, přičemž intenzitu žárovky volte s ohledem na stáří dítěte. V případě malého dítěte postačí méně svítící světlo, při kterém se klidně usíná a vy jej můžete případně využít při přebalování. Pro starší děti, kteří už si před spaním čtou, je vhodnější osvětlení s větší intenzitou. U dětské postele se hodí i
orientační svítidlo. To obsahuje senzor pohybu, takže se automaticky rozsvítí a po krátké chvíli zase vypne. Navíc je přenosné a skvěle padne do malé dětské ruky. Některá orientační svítidla také mohou jemně svítit celou noc, takže dítě nemusí mít strach z úplné tmy.

Když už zařizujete pokoj pro školáka, věnujte velký důraz na osvětlení psacího stolu. Pro psaní je doporučená hodnota intenzity osvětlení 500 lx.
Nejvhodnější jsou stolní lampy, protože je lze různě po stole posouvat a měnit tak směr i intenzitu světla. A nejlepší je, když má lampa ještě ohebné kloubové rameno, takže si dítě jednoduše nastaví sklon světla. Aby nedocházelo ke stínění na plochu, kde se píše či čte, pravák by měl mít lampičku na levé straně, levák zase na pravé straně stolu. Světlo má ozařovat plochu z výšky kolem 30 cm (závisí na výšce dítěte) a úhel dopadu má být 60 až 70 stupňů. Aby lampička neoslňovala, svítidlo musí mít neprůsvitné stínidlo a nesmí z něj vyčnívat žárovka. Nezapomeňte také na to, že
lampa musí stát na pevném a rovném podkladu, aby nespadla. Při práci u stolu je dobré, když současně s lampou svítí i jiný zdroj světla, aby při odvrácení zraku od lampy do pokoje nebyl tak prudký světelný přechod, který vede k únavě očí. Do dětských pokojů nejsou vhodné stojací lampy či jiná světla s dlouhými kabely.